ایردراپ ارز دیجیتال

آخرین و جدیدترین ایردراپ های ارز دیجیتال ، ایردراپ جدید رمز ارزها و راهنمای کامل دریافت کوین ها و توکن های رایگان در پلتفرم ها و شبکه های بلاکچین از جمله DeFi ، GameFi به همراه راهنمای دریافت توکن های NFT رایگان در سایت مهرارز مرجع معرفی ایردراپ های ارز دیجیتال

ایردراپ چیست؟

در این بخش با مفهوم ایردراپ ارز دیجیتال، چگونگی به دست آوردن آن و راه کارهایی برای شناخت ایردراپ های کلاهبرداری آشنا خواهید شد

به طور کلی ایردراپ (airdrop) در ارز دیجیتال به معنی کمپین های بازاریابی و یا کمپین های معرفی و جذب سرمایه گذار برای پروژه های بلاکچین و تکنولوژی های غیرمتمرکز در دنیای ارز دیجیتال است که در آن به کاربران شرکت کننده با شرایط از پیش تعیین شده کوین، توکن، NFT و یا رمز ارز رایگان تعلق می گیرد.

از سال 2009 که برای اولین بار بیت کوین تحت شبکه بلاکچین به دنیا معرفی شد تا سال 2017 کوین ها و توکن های زیادی وجود نداشتند.

کوین های معروفی از جمله: اتریم، بیت کوین، دوج کوین، ریپل یا تتر که امروزه اسم آنها برای اکثر علاقه مندان به ارز دیجیتال و یا حتی مردم عادی نیز آشناست.

اما از سال 2017 که بیت کوین برای دارندگان و هولدرهای این کوین سود بسیار بالایی را به ارمغان آورد و همچنین پخته تر شدن تکنولوژی بلاکچین و یافتن مزایای زیادی در استفاده از این تکنولوژی موجب شد تا شرکت های متعددی دست به ایجاد کوین ها، شبکه های اختصاصی بلاکچین، توکن ها و یا حتی معماری های جدید مبتنی بر بلاکچین بزنند.

هر رمز ارز بسته به ارزش بازاری را که از آن خود کرده است در لیست کلی ارزهای دیجیتال، طبقه بندی و رتبه بندی می شود.

به مرور زمان با وارد شدن شرکت ها و پروژه های مختلف به این شبکه لیست ارزهای دیجیتال در حال بزرگ و بزرگتر شدن است.

بسیاری از سرمایه گذاران برای جلوگیری از ضرر و با دید بلند مدت، بر روی ارزهای دیجیتال شناخته شده تر و با رتبه بهتر سرمایه گذاری خود را انجام می دهند.

این امر موجب میشود که بسیاری از پروژه های جدید توسط سرمایه گذاران کمتر دیده شوند. به همین علت راه کار و مفهومی به اسم ایردراپ ارز دیجیتال، ظهور پیدا کرد است.

چرا ایردراپ؟

ایردراپ چیست

ایردراپ که مفهومی نسبتا جدید در دنیای ارز دیجیتال به حساب می اید شیوه ای است که تیم ها و شرکت ها پس از ایجاد توکن و یا شبکه بلاکچین خود برای ترویج و شناساندن آن به سرمایه گذاران از آن استفاده می کنند.

در واقع ایردراپ یک روش بازاریابی شبکه ای است که صاحبان پروژه برای کاهش هزینه های تبلیغات و افزایش هر چه بیشتر بازدهی و جذب سرمایه گذاران جدید از آن بهره می برند.

در حالت عادی هزینه های تبلیغات و برندسازی به خصوص در طولانی مدت بسیار بالا خواهند بود.

ایردراپ می تواند با کاهش هزینه های تبلیغات و جذب کاربران واقعی یک نتیجه قابل قبولی را برای صاحبان کسب و کارهای ارز دیجیتال به وجود آورد.

با افزایش سرمایه گذار رتبه ارز دیجیتال نیز در لیست بالاتر رفته و همین امر موجب رشد نمایی سرمایه گذاران می شود.

البته در کنار کمپین های تبلیغاتی و ایردراپ موارد زیر نیز می توانند به موفقیت یک پروژه ارز دیجیتال و جذب سرمایه گذار کمک کنند:

 • ماهیت و اصالت پروژه
 • تیم سازنده
 • اسپانسرها و حمایت کنندگان
 • مشاورهای پروژه
 • تکنولوژی های استفاده شده
 • نیاز جهانی
 • خلاقانه بودن
 • سرعت و کارایی به خصوص در تراکنش ها
 • امنیت و قابل اطمینان بودن
 • اپلیکیشن و سایت به روز و حرفه ای

به همین علت قبل از سرمایه گذاری می بایست جنبه های زیادی را در نظر گرفت که در بخش نکات امنیتی و مقابله با کلاهبرداری های ارز دیجیتال، راه کارهایی را ارائه خواهیم کرد.

ایردراپ چگونه عمل می کند؟

ایردراپ چگونه عمل میکند

ایردراپ ها معمولا در شبکه های اجتماعی مانند توییتر و یا سایت های مرجع، معرفی می شوند.

کاربران می بایست باتوجه به دستورالعمل ها، کارهای خواسته شده را برای شرکت داده شدن تکمیل کنند.

البته ایردراپ ها انواع مختلفی دارند:

 • مخصوص هولدرها
 • پاداش (Bounty)
 • تکمیل فعالیت
 • مخصوص استیک کنندگان
 • و غیره

ایردراپ هولدرها

در این روش کاربران می بایست یک کوین یا توکن را برای دریافت کوین و یا توکن های رایگان در کیف پول خود نگه داری یا اصطلاحا هولد کنند.

هر کمپین شرایط خاص خود را برای هولدرها در نظر میگیرد از جمله: تعداد توکن های هولد شده برای واجد شرایط بودن و یا نگه داری توکن ها و کوین ها در کیف پول خاص.

بعضی پروژه ها نیز از یک شبکه خاص مانند اتریم که قرار است توکن های خود را برپایه آن ایجاد کنند اسنپ شات هایی را بدون اطلاع قبلی میگیرند و چند ماه بعد ایردراپی را به کاربران آن شبکه با توکن های اختصاصی یا حکومتی خود انجام می دهند.

ایردراپ تکمیل فعالیت

در این نوع که شاید بتوان آن را رایج ترین نوع airdrop معرفی کرد و بیشتر در پروژه های کوچک و شناخته نشده به کار گرفته می شود کاربران می بایست کارهایی را در شبکه های اجتماعی خود از جمله توییتر، تلگرام، فیس بوک یا غیره انجام دهند تا واجد شرایط دریافت پاداش شوند.

نکته امنیتی: در این نوع باید نسبت به سرمایه گذاری و خرید توکن ها محتاط تر عمل کرد چرا که امکان کلاهبرداری در آنها بیشتر است.

ایردراپ استیک کنندگان

این نوع ایردراپ بسیار شبیه به ایردراپ هولدرهاست با این تفاوت که کاربران نمی توانند تا یک زمان مشخص به دارایی های دیجیتال خود دست بزند.

یعنی هر گونه فروش، مبادله و یا برداشت کوین، توکن و یا هر نوع رمز ارزی تا زمان معین شده امکان پذیر نخواهند بود.

البته استیک کردن دارایی های دیجیتال مانند سپرده گذاری های بلند مدت و یا میان مدت بانکی عمل میکند که در پایان زمان تعیین شده به آنها سود تعلق میگیرد.

نوع های دیگری نیز از ایردراپ وجود دارد که به دلیل رایج نبودن نیازی به توضیحات در این بخش ندارد.

معرفی مهر‌ارز

سایت مهر‌ارز به دلیل افزایش بالای تعداد کمپین های ایردراپ در دنیای ارز دیجیتال و نبودن یک مرجع کامل و به روز فعالیت خود را در بهار سال 1400 آغاز کرده است.

یکی از اهداف اصلی این وب سایت ارائه آموزش های لازم و کامل برای راحتی هر چه بیشتر علاقه مندان به شرکت در ایردراپ و با انجام بررسی های لازم ارائه هشدارهای امنیتی لازم قبل از شرکت در هر کمپین است.

در این سایت کاربران می توانند در خصوص هر ایردراپ نظرها و دیدگاه های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و به آنها امتیاز دهند.

خبر خوب این است که اگر شانس خوبی داشته باشید و به صورت مداوم در کمپین های مختلف شرکت کنید، در نهایت سود خوبی بدون سرمایه گذاری نصیب شما خواهد شد.

پیشگیری و مقابله با کلاهبرداری ها

کلاهبرداری ایردراپ

اگر چه بسیاری از پروژه های ارز دیجیتال توکن های خود را به صورت رایگان به کاربران در قالب کمپین های ایردراپ ارئه می کنند و هدف اصلی آنها جذب سرمایه گذار، بازاریابی و پیشرفت پروژه هایشان است اما در این بین افرادی وجود دارند که از این ساختار و شیوه بازاریابی برای کلاهبرداری سو استفاده می کنند.

به دلیل تازه بودن این تکنولوژی و ورود افراد تازه کار و کم تجربه، رشد این نوع کلاهبرداری ها در حال افزایش است و باید مراقب سرمایه خودتان باشید.

تاکنون شاید بیش از هزاران توکن مختلف با عناوین و وعده های متفاوت اقدام به فروش توکن ها و رمز ارزهای بی ارزشی کرده اند.

بسیاری از پروژه ها با وعده های پوچ و حیله گرانه از جمله کسب سودهای کلان و یک شبه به دنبال کلاهبرداری های مالی هستند.

شما مبلغی را برای خرید توکن های بی ارزش به امید کسب سود چند برابری هزینه می کنید و توکن های سازندگان این پروژه ها را با پول واقعی خریداری می کنید.

پس از مدتی این پروژه ها رها شده و بدون حتی اندکی افزایش ارزش غیر قابل فروش خواهند بود.

با این روش ها افراد مختلف دست به کلاهبرداری های گسترده ای در دنیای ارز دیجیتال می زنند.

شناسایی کلاهبرداری و تقلبی بودن

کلاهبرداری های دیجیتال به خصوص در دنیای ارز دیجیتال به شیوه های مختلف و البته بسیار حیله گرانه ای انجام میگیرند و افراد بایستی با تجربه بالا و با تحقیق و بررسی پروژه های کلاهبرداری را از پروژه های قانونی و واقعی تشخیص دهند.

با رعایت اصول مشخص می توان 50% از ایردراپ های کلاهبرداری را تشخیص داد اما مابقی آنها نیاز به تجربه و تخصص دارد.

راه کارهایی از جمله:

 • بررسی تیم سازنده پروژه و اینکه آیا واقعا این افراد در این پروژه ها فعالیت می کنند یا خیر
 • بررسی سایت ها و اپلیکیشن ها
 • بررسی آدرس و اطلاعات تماس درج شده در سایت
 • کامیونیتی و جامعه عضو شده و سرمایه گذاری کرده در هر پروژه
 • رتبه پروژه در لیست ارزهای دیجیتال
 • بررسی ایده و هدف پروژه (Roadmap)
 • و غیره

در مقاله ای جداگانه به صورت دقیق به بررسی راه کارهای شناسایی کلاهبرداری ارز دیجیتال می پردازیم.

یک راه مهم پیشگیری، خرید توکن ها و کوین ها از صرافی های شناخته شده و معتبر از جمله بایننس، اوککس، هوبی گلوبال و یا سایت اف تی ایکس است.

سوالات متداول

ایردراپ چیست؟

ایردراپ یک روش برد-برد است که سازندگان پروژه های ارز دیجیتال برای کاهش هزینه های تبلیغات و جذب سرمایه گذاران واقعی از آن استفاده می کنند و کاربران نیز با معرفی پروژه به دوستان و در شبکه های اجتماعی خود به صورت رایگان پاداش هایی را به صورت کوین، توکن و یا انواع دیگر رمز ارزها دریافت خواهند کرد.

از کجا می توانم به آخرین ایردراپ های ارز دیجیتال دسترسی داشته باشم؟

شما می توانید با مراجعه به وبسایت مهرارز جدیدترین و آخرین ایردراپ های ارزدیجیتال را همراه با آموزش و راهنمای کامل جهت شرکت کردن مشاهده کنید.

چه زمانی ایردراپ ها را دریافت خواهم کرد؟

زمان دریافت ایردراپ ها کاملا بستگی به ساختار و نوع کمپین دارد. بعضی ها پس از فروش عمومی، بعضی ها پس از اتمام زمان مشخص شده، بعضی ها بلافاصله، بعضی ها به صورت تصادفی و بعضی ها حتی تا یک سال پس از هولد کردن یک توکن یا کوین.

انواع ایردراپ ها چه هستند؟

ایردراپ انواع مختلفی دارد: ایردراپ های استاندارد، ایردراپ هولدرها، ایردراپ استیک کنندگان، ایردراپ های پاداش (Bounty) که در متن در خصوص آنها توضیحات ارائه شده است.

توکن چیست؟

به هر نوع دارایی دیجیتال که بتوان آن را در شبکه بلاکچین به صورت دیجیتالی خرید و فروش و مبادله کرد و تراکنش هایی را انجام داد، توکن می گویند.

البته توکن ها برخلاف کوین ها شبکه بلاک چین اختصاصی خود را نداشته و در بستر سایر بلاک چین ها فعالیت می کنند.

یکی از شناخته شده ترین توکن های حال حاضر جهان USDT یا همان تتر است.

0 0 امتیاز
امتیازدهی
عضویت
اعلان برای
guest

0 دیدگاه ها
نظردهی درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها