توکن ERC-1155 چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

توکن ERC-1155 نوع جدیدی از توکن استاندارد اتریوم است. این توکن قابلیت تغییر چشم انداز DAppها در بلاک چین اتریوم را دارد.

از ویژگی های آن می توان ظرفیت چندتوکنی و طراحی عملکردهای جدید را نام برد که تجربه کار و برنامه نویسی بهتری را ارائه می دهند.

اتریوم به دلیل طراحی توکن هایی که پیاده سازی قراردادهای هوشمند و عملکرد آنها را تسهیل کرده، معروف است. یکی از جدیدترین استانداردها در این شبکه، ERC-1155 است.

استاندارد ERC-1155 برای ایجاد توکن های مفید و براساس یک فرمول پایه طراحی شده است.

این نوع توکن زندگی را برای توسعه دهندگان آسان تر کرده و به آنها ابزاری قدرتمند و پویا را برای کار و فعالیت در دنیای ارز دیجیتال ارائه می دهد.

اما ERC-1155 دقیقا چیست؟ چرا ایجاد شده است؟ چه عملکردهایی داشته و چه بهبودهایی را ارائه کرده است؟ این موضوعات و نکاتی بیشتر در مورد این نوع استاندارد را در ادامه بیان خواهیم کرد.

استاندارد ERC-1155 و مدیریت توکن های دارای عملکردهای متعدد

استاندارد ERC-1155

توکن ERC-1155 نوعی از توکن استاندارد در شبکه اتریوم بوده که توانایی ذخیره و کنترل توکن های متعدد با قابلیت های مختلف را دارد. که می توان از کنترل ERC-20 وERC-721 یا هر دوی آنها به طور همزمان و تحت یک آدرس نام برد.

ایده اولیه این توکن بسیار ساده است که به دنبال ایجاد نوعی رابط قرارداد هوشمند بوده که توانایی ارائه و کنترل هر تعداد از توکن های قابل تعویض یا غیرقابل تعویض را دارد.

این روش قابلیت انجام کارکردهای ERC-20 و ERC-721 را دارد. حتی توانایی انجام عملکردهای هر دوی آنها را به طور همزمان نیز خواهد داشت.

مهم تر از همه، این استاندارد به بهبود عملکرد هر دو توکن، کارآمدتر کردن آنها و حتی تصحیح خطاهای آشکار اجرایی آنها پرداخته است.

این استاندارد به وسیله افرادی چون ویتک رادموسکی، اندرو کوکه، فیلیپه کاستونگی، جیمز تیرین، اریک بینت و رونان سندفرود توسعه یافته است.

در واقع توکن ERC-1155 به عنوان EIP توصیف می شود. این عنوان مخفف طرح بهبود اتریوم است. این موضوع بیشتر در استاندارد EIP-1155 نمایان بوده که این توکن نیز نام خود را از آن گرفته است.

چرا توکن های ERC-1155 ایجاد شده است؟

علت ایجاد توکن های ERC-1155

برای درک بیشتر دلایل ایجاد این استاندارد، ابتدا به بررسی چند نکته واسطه ای می پردازیم. شناخت این نکات درک بهتری از موضوع را ارائه خواهد داد. مهم ترین این نکات عبارتند از:

محدودیت های توکن ERC-20

استاندارد ERC-20 برای توکن های قابل تعویض، و استاندارد ERC-721 برای توکن های غیرقابل تعویض در اکوسیستم اتریوم بسیار پرکاربرد هستند.

نگاهی گذرا به Etherscan نشان دهنده وجود تعداد زیادی از این نوع توکن ها است. هر توکن دارای محدودیت های خاص خود بوده و برخی از این محدودیت ها بسیار شدید هستند.

برای مثال، در توکن ERC-20 یکی از محدودیت های مهم، عدم وجود امکان واکنش به رخدادهای انتقال این توکن است.

این موضوع باعث گیر کردن دائمی توکن ها در تله قراردادهای هوشمند، در زمان فرستاده شدن تصادفی آنها به آدرس اشتباه توسط کاربر می شود. با فرستادن اشتباه آدرس ERC-20، توکن انتقال یافته برای همیشه از بین خواهند رفت.

محدودیت های توکن ERC-721

این توکن هم به نوبه خود محدودیت های خاص خود را دارد. برای مثال، دریافت شناسه توکن به طور مستقیم غیرممکن است. به همین دلیل، تراکنش با این توکن ها بسیار دشوار است.

به طور نمونه، برای انتقال و فرستادن 10 NFT به فرد دیگری، نیاز به انجام 10 تراکنش جداگانه وجود دارد. هر کدام از این تراکنش ها مشکلات و هزینه کمیسیون خود را دارد. در نتیجه هزینه یک عملیات ساده بسیار زیاد می شود.

همچنین هزینه بارگذاری عملیات در شبکه را افزایش داده و انجام آن را دشوار می سازد. این موضوع تاثیر منفی زیادی بر قابلیت استفاده از شبکه اتریوم می گذارد.

در چنین مواردی کاربران مجبور به انتقال توکن ها به طور جداگانه خواهند بود. فرستادن همزمان ده توکن در آن واحد امکان ندارد. چیزی که کاملا بی معنی به نظر می رسد.

مشکل دیگر، بررسی وضعیت توکن های ERC-721 است. برای این کار باید وضعیت تمام توکن های داخل شبکه به منظور ارائه پاسخ به کاربر مورد نظر و DApp مورد بررسی قرار بگیرند.

تعداد یک میلیون توکن موجود و ثبت شده در قرار داد ERC-721 را در نظر بگیرید. در این صورت بررسی وضعیت توکن های یک کاربر برای انجام تراکنش نیاز به بررسی وضعیت این یک میلیون توکن خواهد داشت. تمام آنها باید با آدرس های کاربر مقایسه شده و در نهایت پاسخ ارائه شود.

تمام این موارد عدم کارایی قابل توجهی را برای این نوع از شبکه ایجاد می کند.

ناسازگاری بین توکن های ERC-721 و ERC-20

علاوه بر این مشکلات، توکن های ERC-721 و ERC-20 با هم سازگار نیستند. در واقع قراردادهای هوشمند آنها متفاوت اند، بنابراین هر کدام دارای کارکردها و قابلیت های متفاوت هستند.

در نتیجه، ایجاد قابلیت ارتباطی میان هر دو توکن بسیار دشوار خواهد بود. از طرفی احتمال اثرگذاری زیاد روی شبکه وجود داشته و خرابی های احتمالی و هزینه های کمیسیون نسبتا بالا را در پی خواهد داشت.

اهمیت این موضوع در استفاده بسیاری از DAppها است. به خاطر وجود این محدودیت ها فرآیند عملکرد آنها بسیار پیچیده می شود.

در صورت مدیریت، تمام فعالیت ها توسط یک قرارداد هوشمند، برنامه نویسی ساده و امنیت بهبود یافته و طراحی آنها نیز آسان خواهد شد.

کارایی توکن ERC 1155 در شبکه اتریوم

روشی کارآمد برای استفاده از منابع و زمان

با توجه به تمام مشکلات فوق توکن ERC-1155 برای سازگاری هر دو استاندارد و قراردادن آنها تحت یک قرارداد هوشمند، رفع مشکلات ذکر شده و مدیریت کارآمدتر آنها ایجاد شده است.

علاوه بر اینها، این استاندارد از پراکندگی زیاد توکن ها جلوگیری کرده و باعث کنترل هر دو نوع توکن توسط یک قرارداد شده است.

استفاده توسعه دهندگان DApp از ERC-1155 به آنها توانایی ایجاد قابلیت های خاصی را داده است.

کاربران آنها قادر به ثبت توکن های قابل تعویض (توکن هایی که می توان آنها را به عنوان پول پرداختی نیز استفاده کرد) و توکن های غیرقابل تعویض (آیتم های قابل مبادله و جمع آوری در داخل DApp یا بازی) با استفاده از یک قرارداد هوشمند و یک آدرس خواهند بود.

این موضوع فرآیند عملکرد آنها و قراردادهای هوشمند مرتبط را ساده تر کرده است.

این نوع کارکرد، استفاده بهینه از منابع بوده که در بلاک چین هایی مانند اتریوم، با توجه به منابع محدود آن بسیار ضروری و مهم است.

عملکردها و امکانات جدید توکن ERC-1155

عملکردها و امکانات جدید ERC-1155

انتقال انبوه و استاندارد : استاندارد ERC-1155 امکان انتقال گسترده توکن های موجود در یک قرارداد هوشمند را فراهم می کند.

برای مثال، در صورت وجود مجموعه ای از توکن های NFT و یا توکن های قابل تعویض یا هر دو، امکان انتقال هر تعداد از آنها در یک عملیات وجود دارد. انجام یک عملیات کارایی انتقال را بیشتر می کند.

در نتیجه احتمال کاهش هزینه های تراکنش و به حداقل رساندن اثر بر روی شبکه وجود دارد. همچنین می توان سیستم معاملاتی (escrow/atomic swap) را با استفاده از این توکن ها به راحتی فعال کرد.

توکن های مختلف در یک قرارداد : علاوه بر این، استاندارد ERC-1155 توانایی ایجاد و ارائه عملیات چندین توکن را به طور همزمان دارد.

ERC-1155 قادر به ایجاد یک یا چند نوع توکن قابل تعویض (مثل ERC-20) و همچنین ایجاد یک یا چند نوع توکن غیرقابل تعویض (مانند ERC-721) در یک قرارداد هوشمند است. در نتیجه برنامه نویسی و اجرای آن بسیار ساده تر خواهد شد.

تشخیص نوع توکن یکپارچه : یکی دیگر از قابلیت های توکن ERC-1155، یکپارچگی عملکردهای ERC-165 (که به رابط شناسایی استاندارد مشهور است) در یک سیستم است. به این ترتیب، توکن ERC-1155 قادر به تشخیص رابط توکن بوده و با توجه به آن، به تطبیق سازی کارکرد خود اقدام می کند.

در نتیجه این موضوع برای تسهیل طراحی اپلیکیشن با توجه قابلیت چند توکنی آن مفید است.

انتقال امن توکن : شاید یکی از مهم ترین و بهترین ویژگی های توکن ERC-1155 قابلیت انتقال امن توکن آن است. برای این منظور قرارداد هوشمند ERC-1155 دارای عملکردی بوده که اعتبار تراکنش انجام شده را بررسی می کند.

در صورت عدم اعتبار تراکنش، آن را رد کرده و کنترل توکن ها را به صادر کننده اصلی باز می گرداند.

اهمیت این موضوع در هنگام اشتباه در کپی برداری از آدرس یا انتقال آن مشخص می شود. در صورت ارسال توکن ها به آدرس اشتباه، امکان انجام تراکنش وجود نخواهد داشت.

زیرا در صورت اشتباه بودن، آدرس انتقال شده و صادر کننده به بازیابی توکن ها می پردازد. کاربر قادر به تایید دوباره آدرس بوده و عملیات را دوباره انجام می دهد.

برای اجتناب از مشکلات ناشی از هزینه های مضاعف، قوانین خاصی تعریف شده است. این قوانین باعث جلوگیری از این مشکلات و سایر آسیب های احتمالی می شود.

استفاده کنونی از توکن ERC-1155

استفاده از توکن ERC-1155

در حال حاضر چند پلتفرم وجود دارند که به استفاده از توکن های ERC-1155 می پردازند.

یکی از آنها، تولید کننده بازی Enjin است. در واقع Enjin یکی از شرکت هایی بوده که برای توسعه این توکن و گسترش استفاده از آن هزینه های زیادی را پرداخت کرده است.

با توجه به این که این شرکت یکی از ایجاد کنندگان این سیستم جدید بوده، این کار منطقی به نظر می رسد. ویتک رادموسکی یکی از اعضای شرکت است که در توسعه و ایجاد این سیستم نقش اساسی داشته است.

شرکت Enjin با ساختن تعداد زیادی بازی، توانمندی توکن های جدید را نشان داده است. تمام این بازی ها به وسیله توکن مخصوص شرکت یعنی Enjin Coin که از نوع ERC-20 بوده، تقویت شده اند.

این توکن ها با یک سری از قراردادهای هوشمند مرتبط بوده و توسعه دهندگان بازی ها، برای ایجاد توکن های منحصر به فرد و جدید ERC-1155 یا توکن های غیر قابل تعویض، آنها را به ENJ می فرستند.

این توکن ها قابل معامله و مبادله در بازار داخلی Enjin بوده یا در هر زمان امکان تعویض آنها با ENJ وجود دارد.

با تولید توکن های سفارشی بیشتر، ENJ های بیشتری از اکوسیستم خارج شده و در نتیجه باعث کمیابی بیشتر آن می شود.

در نتیجه اکوسیستم به طور قابل توجهی رشد کرده است. در واقع توکن ENJ سریعترین رشد را در میان سایر توکن ها در سال 2020 داشته است.

کاربرد و برتری فنی ERC-1155 در مقایسه با ERC-20 و ERC-721 در حال گسترش و استفاده بیشتر است. شما می توانید پیشرفت پروژه هایی که از ERC-1155 استفاده می کنند را در این وب سایت مشاهده کنید.

واکنش شما چیست؟
2پسندیدن0نپسندیدن0دوست داشتنی0خنده دار
0 0 امتیاز
امتیازدهی
عضویت
اعلان برای
guest

0 دیدگاه ها
نظردهی درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها