منظور از شیت کوین (Shitcoin) در ارز دیجیتال چیست؟

شیت کوین چیست؟

اصطلاح شیت کوین یا شت کوین یکی از بحث برانگیزترین اصطلاحات در دنیای ارزهای دیجیتال است. زیرا این اصطلاح به طور اهانت آمیزی به توصیف برخی از پروژه های ارزهای دیجیتال می پردازد.

تعریف شت کوین به زبان ساده: شت کوین به ارزدیجیتالی گفته می شود که طبق نظر ذهنی و اختیاری یک فرد به عنوان یک سرمایه گذاری نامناسب و بد در نظر گرفته می شود و معمولا کوین‌هایی هستند که هدف خاص و یا نوآوری جدیدی را ارائه نکرده و هیچ ارزشی را برای دنیای ارز دیجیتال خلق نمی کنند.

حتی بسیاری از پروژه های معروف به شیت کوین، کپی برداری از بیت کوین بوده است. این پروژه ها، معمولا به توسعه تکنولوژی خود اقدام نکرده، بدون ارائه عملکرد جدیدی فعالیت کرده و برخی از اوقات اقدام به کلاهبرداری می کنند.

همزمان با ظهور بیت کوین، اصطلاحات و کلمات جدید متعددی همانند شیت کوین در اکوسیستم ارزهای دیجیتال به وجود آمده است.

یکی از اصطلاحات بسیار رایجی است که به تحقیر بسیاری از ارزهای دیجیتال جایگزین بیت کوین یا آلت کوین ها می پردازد.

حتما از وجود ارزهای دیجیتال بیهوده و بی مصرف آگاهی دارید. ارزهای دیجیتالی که فقط برای کلاهبرداری از مردم ایجاد شده اند.

در این رمزارزها معمولا هیچ گونه نوآوری یا پیشرفتی مشاهده نمی شود.

اصطلاح شیت کوین برای اشاره به تمام ارزهای دیجیتال بی مصرف در بازار به کار می رود.

این رمزارزها اهداف مشخصی نداشته، با قیمت های سفته بازی ارائه شده و به طور ساده کارایی خاصی ندارند، زیرا آنها کپی برداری بسیار ضعیفی از سایر پروژه ها هستند.

بنابراین، شت کوین اصطلاحی انتزاعی بوده و هر کس قادر به استفاده از آن برای توصیف ارزهای مورد نظر خود خواهد بود.

در حال حاضر، میلیون ها ارز دیجیتال و توکن در بازار وجود دارد. چه تعداد از آنها را می توان شیت کوین در نظر گرفت؟

در حقیقت اکثر آنها شت کوین هستند. همزمان با پیشرفت بیت کوین و افزایش محبوبیت و گسترش استفاده از آن، پروژه ها و استارت آپ های جدید و گوناگون ارزهای دیجیتال ظهور کرده اند.

برخی از آنها به دنبال اصلاح سیستم بیت کوین و بهبود مشکلات موجود در آن بوده اند. برخی هم همانند اتریوم، پروژه کاملا نوآورانه و جدیدی را ارائه کرده اند.

اما بسیاری از پروژه های ظهور یافته، بهبود، پیشرفت و ارزش خاصی را به تکنولوژی بلاک چین، که توسط بیت کوین اجرا شده، اضافه نکرده اند.

این پروژه ها به سادگی، کپی برداری کاملی از وایت پیپر بیت کوین بوده و هیچ گونه اهداف و چشم اندازهای جدیدی را ارائه نکرده اند. شیت کوین به همین ترتیب ظهور یافته است.

چگونه شیت کوین را تشخیص دهیم؟

تشخیص شیت کوین

به عقیده بسیاری از مردم، تمام ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین، شیت کوین هستند. آیا این نظر درست است؟ همانطور که قبلا گفته شده، این موضوع تا حدی سلیقه ای است.

هنگام ساخت و آغاز به کار پروژه جدید در دنیای ارزهای دیجیتال، ویژگی ها و قابلیت های خاصی وجود داشته که میزان اعتبار، اطمینان و امنیت پروژه مورد نظر را مشخص می کنند.

بسیاری از پروژه ها، تحولات و تغییرات گسترده را برای صنعت ارزهای دیجیتال نوید می دهند. اما در واقع، فاقد انتظارات و اهداف روشن بوده و توسعه دهندگان آنها به نوعی مرموز و مشکوک هستند. این پروژه ها به احتمال 99.99 درصد شیت کوین هستند.

درک این موضوع سخت است. اما این حقیقت ماجرا بوده و بیشتر پروژه ها به طور گسترده در این تعریف قرار می گیرند.

امروزه به دلیل پیشرفت های دائمی تکنولوژی، دریافت روزانه اعلامیه یا تبلیغات شروع پروژه های جدید با وعده سودهای نامحدود، کاملا رایج است.

برای جلوگیری از سر درگمی در میان هزاران پروژه سرگردان و با وعده های عالی، در نظر گرفتن برخی نکات برای ارزیابی آنها ضروری است. این کار تصویری شفاف و روشن از مورد اطمینان بودن یا نبودن این پروژه ها ارائه می کند.

برخی از راه های تشخیص شت کوین

راه های تشخیص شیت کوین

تقریبا همیشه، ارزهای دیجیتال جدید از طریق ICO ها (مخفف Initial Coin Offering و به معنی عرضه اولیه سکه) ظهور می کنند.

این عرضه ها به منظور تبلیغ و ترویج ارز دیجیتال تازه معرفی شده انجام می گیرند. هدف از این کار جذب پول سرمایه گذاران علاقمند به سرمایه گذاری و از طریق بدست آوردن سکه است.

اما همه ICO ها قابل اطمینان و امن نیستند. در واقع هیاهو و رونق ICO ها در سال 2017، کلاهبرداری های جدی را در جامعه ارزهای دیجتیال به وجود آورد.

برخی از توصیه های مفید برای تشخیص شیت کوین ها عبارتند از:

  • وایت پیپر کپی شده : یکی از این علائم، کپی برداری کاملا یکسان از وایت پیپرهای پروژه های شناخته شده است. همچنین اگر وایت پیپر به گونه ای نامفهوم نوشته شده و درک آن تقریبا برای هر کس ناممکن بوده یا بدتر از آن اصلا وایت پیپری وجود نداشته، در این صورت لحظه ای درنگ نکنید، پروژه شیت کوین است.
  • تیم توسعه دهنده ناشناس : تیم توسعه دهندگان این پروژه ها از گروهی از افراد ناشناس تشکیل شده که پشت ایموجی ها و نام های مستعار مخفی شده اند. هیچ چیزی به اندازه گروهی از افراد ناشناس، بی اعتمادی ایجاد نمی کند. گروهی که به دنبال کسب پول از طریق پروژه های بیهوده و ناموفق هستند.
  • وب سایت ضعیف : وب سایت این پروژه ها معمولا خالی از اصالت و طراحی حرفه ای بوده و بر روی دامنه های رایگان و یا ضعیف ساخته شده اند.
  • وعده های بسیار عالی : در حالت کلی سازندگان شت کوین وعده های عجیب و بسیار سودآور می دهند. اما مقدار سود و چگونگی دستیابی به آنها به طور مشخص و دقیق مطرح نمی شوند.
  • عدم وجود برنامه : در این پروژه ها طرح و برنامه کامل برای رسیدن به اهداف وجود نداشته و در نتیجه بهبود و پیشرفت پروژه در آینده تضمین نمی شود.
  • عدم نوآوری : گاهی از اوقات این پروژه ها به سادگی، با توسعه و تغییر برخی جزئیات و آیتم های فورک یکی از ارزهای دیجتال (معمولا بیت کوین) به وجود آمده اند. به طور خلاصه، به هیچ وجه نوآورانه نیستند.

در تمام این موارد، توسعه دهندگان پروژه ای را ایجاد کرده، به تبلیغ آن می پردازند و سپس آن را وارد بازار می کنند.

پس از کسب موفقیت در بدست آوردن سودهای کلان با هزینه سرمایه گذاران، پیشرفت و بهبود، پروژه را رها کرده و تلاشی برای بهبود کدگذاری و توسعه آن نمی کنند.

 در نتیجه شیت کوینی به وجود می آید که سودمند نبوده و کمکی به اکو سیستم نمی کند.

کدام ارزهای دیجتیال شیت کوین هستند؟

شیت کوین

بسیاری از شخصیت های تاثیرگذار و مهم در اکوسیستم ارزهای دیجیتال، تمام رمزارزها به جز بیت کوین را به عنوان شیت کوین در نظر می گیرند.

اما این نظر برای جامعه ارزهای دیجیتال مفید و کارساز نیست. ارزهای دیجیتال زیادی مانند Ethereum (ETH), EOS (EOS), Litecoin (LTC) Monero (XMR), Ontology (ONT) و غیره، وجود داشته که سودمندی و کارایی خود را ثابت کرده اند.

این کریپتوها، سهم خود در پیشرفت، بهبود و سازگاری تکنولوژی بلاک چین و ایجاد عملکردهای جدید را ایفا کرده اند.

شاید بهترین مثال در مورد این گونه رمزارزها اتریوم باشد. اتریوم امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را برای اکوسیستم فراهم کرده است.

حیاتی بودن این کارکرد برای ایجاد اکوسیستم غیر متمرکز ثابت شده است و هر روز با ایجاد تهولی جدید قدرتمندتر می گردد.

نمونه های دیگر از این نوع رمزارزها Monero ، ZCash و GRIN بوده که کارساز بودن خود را نشان داده اند.

این ارزهای دیجیتال روش های قدرتمندی برای حفظ حریم خصوصی و ناشناسی کاربران ارائه کرده اند. علاوه بر این، این رمزارزها، نوع جدیدی از ارزهای دیجیتال را ایجاد کرده که قبلا غیر ممکن به نظر می رسیدند.

از طرفی برخی دیگر از پروژه های اجرا شده همانند Dent (DENT) ،BitTorrent (BTT), TRON (TRX) و Dogecoin (DOGE)، به نظر بسیاری از متخصصان، مصداق واقعی شیت کوین هستند.

این پروژه ها بدون داشتن اهداف مشخص و مفید ایجاد شده اند. هدف اصلی آنها ثروتمندتر کردن توسعه دهندگان بوده و ارزشی به سیستم اضافه نمی کنند.

در واقع برخی از آنها همانند BitTorrent Token (BTT) به سرقت های ادبی متعدد متهم شده اند. همچنین این اتهام چهره بلاک چین مربوطه این توکن یعنی TRON (TRX) را نیز خدشه دار کرده است.

این بلاک چین به طور جنجال برانگیزی تحت حمایت و پشتیبانی جاستین سان قرار دارد.

البته باید سلیقه ای بودن این نظر را مورد توجه قرار داد. اطلاق عنوان شیت کوین به ارزهای دیجیتال خاص، متناسب با افراد متفاوت است.

برای مثال، جان مک آفی، نظرات بسیار منفی در مورد بیت کوین داشته و آن را به عنوان شیت کوین در نظر گرفته است.

البته بسیاری از مردم، در این مورد با وی هم عقیده نیستند. به همین ترتیب، تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال مفید، از نظر مردم به عنوان شیت کوین قلمداد می شوند.

بحث و جدال در مورد کارآمدی و سودمندی ارزهای دیجیتال خاص، همیشه وجود داشته است که البته بسیاری ارزهای دیجیتال ناکارآمدی خود را نشان داده اند.

توصیه هایی برای انتخاب یک ارز دیجیتال

انتخاب بهترین ارز دیجیتال
  • کارایی و سودمندی : قبل از انتخاب یا سرمایه گذاری در یک رمزارز، باید کارایی و سودمندی آن را در سیستم ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار داد.
  • ارزش افزوده : کوین یا توکن مورد نظر باید از قابلیت سودمندی و افزایش ارزش در آینده برخوردار باشد. ارزشی که قابلیت تولید ارزش بیشتر را داشته باشد.
  • قانونمندی و اعتبار : قانونمندی و اعتبار ارز دیجیتال مورد نظر باید به وسیله شرکت های شناخته شده و واجد شرایط تایید شده باشد. بسیاری از پروژه ها از شهرت و اعتبار چهره های سرشناس و مردمی استفاده کرده، در حالی که از ساختار مناسبی برخوردار نیستند.
  • سطح توسعه : سطح توسعه و پیشرفت پروژه جنبه ای مهم و قابل توجه است. پروژه ای که در مراحل ابتدایی خود با استفاده از تبلیغات به دنبال جذب منابع بوده، به احتمال زیاد شیت کوین است.
شیت کوین چیست؟

یک کوین و یا توکن کم ارزش برای سرمایه گذاری را شت کوین می گویند که از هیچ هدف، نوآوری و یا کارایی خاصی برخوردار نیست.

چرا مردم به یک کوین در ارزدیجیتال شت کوین می‌گویند؟

این کلمه از ترکیب عبارات انگلیسی Shit و Coin به وجود آمده است چرا که توضیح “بد بودن یک رمزارز برای سرمایه گذاری” و نبودن عبارت مشخص برای این موضوع، کار را کمی سخت می کرده است.

چطور می توان یک شیت کوین را تشخیص داد؟

اگر چه بسیاری از ارزهای دیجیتال دچار پستی و بلندی‌های بازار رمزارزها می شوند که این امری طبیعی است اما با در نظر گرفتن وعده‌های پوچ، عدم کارایی، کارآمدی و هدف یک کوین یا توکن می توان به شت کوین بودن آن پی برد.

بهترین شت کوین هایی که سودآور بوده اند چه شیت کوین‌هایی هستند؟

می توان دوج کوین، شیبا (Shiba Inu)، ایپ کوین (Ape Coin) را به عنوان سه مورد از شت کوین های موفق در سال‌های 2021 و 2022 معرفی کرد.

واکنش شما چیست؟
0پسندیدن0نپسندیدن0دوست داشتنی0خنده دار
0 0 امتیاز
امتیازدهی
عضویت
اعلان برای
guest

0 دیدگاه ها
نظردهی درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها