کیف پول سرد (Cold Wallet) در ارز دیجیتال چیست؟

ذخیره سازی امن ارزهای دیجیتال کاربران، هدف اصلی کیف پول های سرد یا Cold Wallets است. این نوع کیف پول ها امنیت عالی برای محافظت از وجوه کاربران در برابر سرقت و هک را فراهم می کنند.

با در نظر گرفتن مسائل امنیتی، کیف پول های سرد (cold wallets) بهترین گزینه برای محافظت از ارزهای دیجیتال کاربران است.

در این کیف پول ها، ترکیب کاملی از امنیت و عملکرد برقرار شده از این رو، استفاده از آنها امنیت خاطر کاربران را تامین و احتمال سرقت پول ها را به کمترین میزان ممکن کاهش می دهد.

در این مقاله، به بیان مطالبی در مورد ویژگی های کیف پول سرد و روش های استفاده از آن خواهیم پرداخت.

کیف پول سرد چیست؟

کیف پول سرد چیست

مطمئنا، مفهوم کیف پول ارزهای دیجیتال، مفهومی آشنا برای شما است. کیف پول های سرد، کیف های دیجیتالی هستند که برای مدیریت و ذخیره ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند.

بنابراین، در کیف پول سرد از کلیدهای خاصی استفاده می شود. این کلیدها به وسیله منابعی تولید می شوند که به بلاک چین و یا اینترنت متصل نیستند. به همین دلیل، به آنها کیف پول سرد اطلاق می شود.

این نوع کیف پول ها، مزایای متنوع و گسترده ای را ارائه می دهند. آنها نقش حساب های پس انداز بانکی را ایفا می کنند. در این حساب ها، پول برای مدتی ذخیره شده و مورد استفاده قرار نمی گیرد (اصطلاحا بلوک میشود).

کیف پول های سرد، توسط کاربران به عنوان ابزاری برای سپرده گذاری و ذخیره امن مبالغ قابل توجه ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از دلایل محبوبیت این ابزارها، سطح امنیتی بالای آنها است.

عدم اتصال کیف پول سرد به اینترنت، از آسیب پذیری آن در برابر خطراتی مانند هک شدن و یا سرقت کلید جلوگیری می کند.

تنها خطر موجود برای از دست رفتن پول ها، از بین رفتن سخت افزار یا کاغذ نگهداری کننده کلید این کیف پول است.

تفاوت کیف پول سرد با کیف پول گرم

کیف پول‌ سرد چگونه کار می‌کند؟

فضای ذخیره‌سازی کیف پول‌های ارز دیجیتال، به طور کلی مکانی است که ارزهای دیجیتال و کلید‌های خصوصی و عمومی کاربران نگهداری می‌شوند، بدون توجه به حالت سرد یا گرم بودن آنها. در کیف پول ارزهای دیجیتال، کلید خصوصی به عنوان یک شناسه تصادفی تشکیل شده است که باید به صورت انحصاری در اختیار صاحب خود باشد و هیچ‌گاه نباید به دست شخص دیگری بیافتد.

افشای این کلید موجب از دست رفتن کلیه دارایی‌های مرتبط خواهد شد. همچنین، در صورت فراموشی یا از دست دادن این کلید، کیف پول به همراه تمام دارایی‌های داخلی آن از دست می‌رود.

کلید عمومی یا آدرس کیف پول ارز دیجیتال، به عنوان یک مشابه شماره کارت بانکی عمل می‌کند. با اشتراک‌گذاری این آدرس، افراد می‌توانند به کیف پول شما ارز دیجیتال واریز کنند.

همانند شماره کارت، این آدرس به صورت عمومی قابل دسترس است. به عبارت دیگر، افراد می‌توانند به شما ارز دیجیتال ارسال کنند، اما برای دسترسی به دارایی‌ها و انجام معاملات، نیاز است که شما دسترسی به کلید خصوصی خود داشته باشید.

کیف پول‌های سرد، دارایی‌های شما را به صورت آفلاین نگه می‌دارند و برای انجام معاملات، نیاز به اتصال به اینترنت دارند. بدین ترتیب، شما می‌توانید کلیدهای کیف پول را پس از راه‌اندازی در یک فایل متنی ذخیره کنید تا برای دیدن آنها نیازی به روشن و خاموش کردن دستگاه نداشته باشید.

این روش به شما این امکان را می‌دهد که در صورت نیاز، به سرعت و بدون دسترسی به اینترنت، به کلیدهای خود دسترسی داشته باشید.

ویژگی های کیف پول سرد

 1. امنیت بیشتر : عدم اتصال به بلاک چین و اینترنت، موجب ارتقای سطح امنیتی و حفاظتی آنها در برابر ویروس ها و سایر نرم افزارهای مخرب شده است.
 2. حجم ذخیره بالا : ذخیره امن مبالغ قابل توجه پول به وسیله آنها امکان پذیر است.
 3. عدم نیاز به شخص ثالث : برای مدیریت کلیدها و ارزهای دیجیتال موجود، نیازی به وجود و دخالت شخص ثالث مانند صرافی ها، کیف پول های نرم افزار یا کیف پول های گرم نیست.
 4. ارتباطات کم : ارتباطات و اتصالات محدود در این کیف پول ها، باعث افزایش امنیت شده است.
 5. امکان ایجاد لایه امنیتی اضافی : به طور معمول، در این کیف پول ها امکان اضافه کردن لایه امنیتی همانند ایجاد رمز ورود و پسورد وجود دارد. این موضوع، مانع استفاده شخص ثالث از کیف پول می شود.
 6. کلیدهای انحصاری : کلیدهای تولید شده، فقط در همان وسیله استفاده و نگهداری می شوند. امکان خارج کردن آنها از این وسیله وجود ندارد. در نتیجه در حالتی امن و مطمئن نگهداری می شوند.
 7. سازگاری : این کیف پول ها از قابلیت سازگاری با اکثر سیستم عامل‌های موجود برخوردار هستند.
 8. قابلیت بازیابی پول ها : آنها قابلیت تولید عبارت بازیابی را دارند. با استفاده از این عبارت، امکان بازیابی کلیدها و در نتیجه بازیابی پول ها وجود خواهد داشت.

توصیه هایی برای استفاده از کیف پول سرد

کاربرد کیف پول سرد ارز دیجیتال
 1. تهیه نسخه پشتیبان از عبارت بازیابی : همان طور که قبلا اشاره شده، از عبارت بازیابی یا کلمات کلیدی، نسخه پشتیبان تهیه کنید. عبارت بازیابی در هنگام شروع پیکربندی دستگاه های سخت افزاری تولید می شود. نسخه پشتیبان را باید در مکانی امن و محافظت شده نگهداری کرد. زیرا در هنگام نیاز، امکان بازیابی پول ها فقط با این عبارت امکان پذیر است.
 2. نگهداری در مکان امن : کیف پول ها باید دور از دسترس و مشاهده سایر افراد، در مکانی امن و محافظت شده نگهداری شوند.
 3. عدم نگهداری نسخه پشتیبان در کامپیوتر یا موبایل های هوشمند : نسخه پشتیبان عبارت بازیابی یا کیف پول را نباید بر روی کامپیوتر یا موبایل های هوشمند ذخیره کرد. زیرا، فرمت های عکس، اسناد PDF، فایل های فرستاده شده به ایمیل یا خدمات ابری مانند درایوها در مقابل هک و سرقت آسیب پذیر هستند.
 4. عدم اتصال به اینترنت : تولیدکننده کیف پول باید بر روی کامپیوتر و یا موبایل دانلود شود. هرگز نباید از آن در هنگام اتصال به اینترنت استفاده کرد. چون، احتمال هک، سرقت و کلاهبرداری وجود دارد. از این رو باید احتیاط کرده و مراقب بود.

نمونه هایی از کیف پول های سرد

ویژگی های کیف پول های سرد

شرکت های زیادی وجود دارند که انتخاب های متفاوتی از صندوق های امن ارزهای دیجیتال در اختیار کاربران قرار می دهند. انتخاب کاربران باید متناسب با نیازهای آنها صورت گیرد.

با در نظر گرفتن مسائل امنیتی ارزهای دیجیتال، کیف پول سرد از اولین انتخاب های هر کاربر خواهد بود.

اما پیشرفت های تکنولوژی قابلیت های جدیدی برای کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری ایجاد کرده و آنها از ویژگی ایجاد ذخیره سرد نیز برخوردار شده اند.

همه این موارد، به منظور ارائه بیشترین امنیت ممکن برای کاربران انجام می شود. در ادامه انواع مختلف کیف پول سرد موجود بیان شده، همچنین نام برخی از مهم ترین آنها ذکر می شود.

سخت افزاری

این نوع کیف پول ها به شکل وسیله های فیزیکی بوده و به عنون کیف پول های سخت افزاری شناخته می شوند.

به کارگیری این نوع بسیار ساده بوده و از آنها می توان همانند یک USB درایو قابل حمل استفاده کرد. بهرمندی از امکانات آنها نیاز به اتصال اینترنتی ندارد.

همین موضوع باعث ایجاد امنیت بیشتر شده و از آنها در برابر ویروس ها و نرم افزارهای مخرب محافظت می کند. در میان تمام ویژگی های مثبت آنان می توان از امکان ایجاد لایه امنیتی اضافه یعنی اثر انگشت، کد یا رمز ورود نام برد.

در صورت مفقود شدن این رمز، امکان استفاده از آنها توسط شخص ثالث وجود ندارد. از بهترین مثال های این نوع می توان به کیف پول های Safe deposit و Ledger اشاره کرد.

کیف پول کاغذی

این نوع کیف پول ها در مقایسه با انواع دیگر و با در نظر گرفتن حملات کامپیوتری از امنیت بیشتری برخوردار هستند.

اما در صورت عدم توجه و مراقبت کامل، امکان خرابی، آسیب دیدگی و گم شدن یا جابجایی کاغذ آنها در محل چاپ وجود دارد.

همانطور که از نام آنها مشخص است، این کیف پول ها بر روی کاغذ چاپ شده و کلیدهای عمومی و همچنین یک کد QR ضمیمه آنها است. این کار برای سهولت انتقال آنها ایجاد شده است.

در حال حاضر، وب سایت های مختلفی وجود داشته که با ورود به آنها می توان به تولید کیف پول کاغذی پرداخت. در میان آنها می توان به این دو مورد اشاره کرد: WalletGenerator یا MyEtherWallet و Paper Bitcoin Wallet

هر دو مورد ذکر شده از سطح بالای امنیتی برخوردار هستند. در صورت استفاده مناسب، سطح امنیتی آنها از کیف پول های سخت افزاری هم بیشتر خواهد بود.

کیف پول نرم افزاری

در این نوع، برجسته ترین مثال Electrum است. Electrum یک کیف پول گرم است اما دارای عملکرد اضافی و خاصی بوده که امکان ایجاد کیف پول سرد را میسر می کند.

کیف پول سرد Electrum در تمام مدت به صورت آفلاین نگه داشته می شود (در تمام مدت کامپیوتر نباید دارای اتصال اینترنتی باشد).

اما به طور هم زمان، امکان استفاده از یک کیف پول گرم برای ارسال یا دریافت وجوه با استفاده از یک کلید عمومی وجود دارد چرا که، کیف پول گرم قابلیت ایجاد تراکنش های امضا نشده را دارد. سپس می توان از طریق کیف پول سرد این تراکنش ها را امضا کرده و امکان خرج کردن و استفاده از پول ها را فراهم کرد.

این یک روش نوآورانه و جالبی است که در صورت استفاده صحیح از آن، امنیت بسیار بالایی را در اختیار کاربر قرار می دهد.

معرفی بهترین کیف پول های سرد و سخت افزاری

 • لجر نانو اس و ایکس (Ledger Nano S & X)
 • ترزور مدل وان و تی (Trezor One & T)
 • سیف پال اس 1 (SafePal S1)
 • کول ولت پرو (Cool Wallet Pro)
 • کیف پول KeepKey
 • کیف پول Ellipal Titan
واکنش شما چیست؟
0پسندیدن0نپسندیدن0دوست داشتنی0خنده دار
0 0 امتیاز
امتیازدهی
عضویت
اعلان برای
guest

0 دیدگاه ها
نظردهی درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها