توکن ERC-721 در شبکه اتریوم چیست؟

توکن های ERC-721 متعلق به شبکه اتریوم هستند. ایجاد و عملکرد این توکن ها براساس افزایش کمبود دیجیتال محصولات استوار است.

یعنی تعداد نسخه های ایجاد شده این توکن محدود می باشد. در نتیجه، این کمبود باعث افزایش ارزش ذاتی و قیمت آن می شود.

بر خلاف توکن ERC-20، ویژگی های خاص این توکن باعث افزایش جمع آوری آن می شود. با وجود کمیابی، افزایش جمع آوری ارزش آن را افزایش می دهد.

اگر با NFT ها آشنا هستید توکن ERC-721 در شبکه اتریوم، منظور همان توکن هایی هستند که از امکانات و ویژگی‌های NFT در شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند.

توکن ERC-721 دقیقا چیست؟

ERC-721 چیست

ERC-721 نوعی توکن بوده که در شبکه اتریوم و مطابق با استاندارهای قراردادهای هوشمند ایجاد شده است. پیشنهاد ایجاد این استاندارد جدید توسط توسعه دهنده آن دیتر شیرلی در اواخر سال 2017 ارائه شد.

به طور مشخص، این استاندارد با هدف ایجاد توکن های غیرقابل تعویض (NFT) طراحی شده است. در عین حال ویژگی های خاص این توکن ها در منحصر به فرد و غیرقابل مصرف بودن آنها است. به عبارت دیگر، ایجاد هر توکن کاملا منحصر به فرد بوده و امکان خرابی یا نابودی آن وجود ندارد.

به همین دلیل توکن های ERC-721 یادآور کلکسیون و جمع آوری اشیا خاص است. مطمئنا، توکن های ERC-721 نیز با همین هدف ایجاد شده اند.

به طور خلاصه، ERC-721 یک توکن کلکسیونی است. بنابراین، ارزش این توکن براساس کمیابی و ویژگی های خاص آن تعیین می شود. به همین دلیل محبوبیت آن در بین خریداران و کلکسیونرها (جمع کننده ها) هر روز بیشتر می شود.

به همین خاطر، اکوسیستمی شامل توکن های کاملا جدید در بلاک چین به وجود آمده است. در واقع، اتریوم باعث تقویت مفهوم کمیابی دیجیتالی شده است.

در این مفهوم جدید، ارزش و افزایش قیمت اشیا براساس کمیابی و ویژگی های منحصر به فرد آنها تعیین می شود. به همین دلیل، اشیا دارای قابلیت تکرارپذیری آسان، توجه چندانی را به خود جلب نمی کنند.

چرا توکن ERC-721 ایجاد شده است؟

چرا توکن ERC-721 ایجاد شده است

دلیل اصلی طراحی توکن ERC-721، ایجاد امکان تولید توکن منحصر به فرد با ویژگی های تکرارناپذیر است.

سوال مهمی در اینجا مطرح می شود، این ویژگی ها چه کاربردهایی را ارائه می کنند؟

این ویژگی ها، باعث تسهیل کمیابی توکن می شوند. در واقع ویژگی های خاص بودن و منحصر به فرد بودن، نوعی امتیاز بوده و کمیابی توکن را تضمین می کنند.

در نتیجه، میزان تمایل برای بدست آوردن، با تعداد توکن ها رابطه معکوسی ایجاد می کند. هر چه تعداد کمتر باشد، تمایل و تقاضای بدست آوردن آنها زیادتر خواهد بود.

این مثال را در نظر بگیرید. یک موزه با ارزش ترین اشیا خود را به حراج می گذارد. با استفاده از قرعه کشی هر کس قادر به دریافت این اشیا خواهد بود.

در این قرعه کشی بلیط تمام افراد شرکت کننده در نظر گرفته می شود. در این مورد، هر بلیط با ویژگی های منحصر به فرد و تکرار ناپذیر صادر شده است. فرد با در اختیار داشتن بلیط برنده، قادر به دسترسی به آثار ارزشمند حراج شده خواهد بود.

در این مثال، بلیط، توکن ERC-721 است. این بلیط، توکن صادر شده با ویژگی های منحصر به فرد را داراست. این منحصر به فرد بودن، ارزش بالایی را ایجاد می کند.

با استفاده از توکن های ERC-20، اجرای این مثال غیرممکن است. زیرا توکن های ERC-20 تقسیم پذیر، قابل مصرف و قابل تعویض هستند.

توکن ERC-721 از این ویژگی ها برخوردار نیست. زیرا، ارزش و منحصر به فرد بودن آنها با ایجاد یک “واحد” همیشه غیر قابل تغییر می ماند. در حال حاضر، در حدود 1,941 از توکن های ERC-721 متفاوت ایجاد شده اند.

ویژگی های توکن های ERC-721

از لحاظ ساختاری، توکن های ERC-721 بسیار شبیه توکن های خویشاوند خود یعنی توکن های ERC-20 هستند. قراردادهای هوشمند آنها، در واقع عملکردهای مشابه دارند.

اما، برخی از ویژگی های موجود در توکن های ERC-721 باعث تمایز آنها می شود. این ویژگی ها عبارتند از:

 1. نام : هر توکن ERC-721 یک عنوان دارد. از این فیلد برای نشان دادن نام توکن ها برای قراردادها و اپلیکیشن های خارجی استفاده می شود.
 2. نشانه : برای هر کدام از توکن های ERC-721 نشانه خاصی تعریف شده است. این نشانه باعث دسترسی آسان DApps به این توکن از طریق یک نام کوتاه می شود.
 3. عرضه کل : عرضه کل توکن ها به وسیله این نوع از توکن ها مشخص می شود.
 4. ارائه Libra : در این توکن ها فیلد خاصی وجود دارد. در این فیلد Libra توکن ها به صورت یک آدرس نشان داده شده است.
 5. مالک مشخص : هر توکن ERC-721 دارای فیلد functions of owner بوده که در آن مالک توکن تعریف شده است. از این عملگر برای تشخیص مالک توکن و چگونگی انتقال مالکیت استفاده می شود.
 6. عدم قابلیت تعویض : این توکن ها دارای فیلد Owners هستند. با استفاده از این فیلد، غیرقابل تعویض بودن توکن و تشخیص رمزنگاری شده آن تضمین می شود.
 7. اجازه انتقال : فیلد تایید یا Approval اجازه انتقال این توکن ها را به فرد یا نهادی غیر از مالک و از طرف وی می دهد.
 8. مالکیت تعداد مشخص : فیلد Thomas de possession در این توکن ها، به کاربر اجازه مالکیت تعداد خاص توکن را می دهد. همچنین کاربر قادر به دریافت توکن ها از حساب کاربر دیگر خواهد بود.
 9. انتقال : فیلد انتقال، امکان ارسال توکن ها به کاربران دیگر را فراهم می کند. این فرآیند مشابه انتقال یک ارز دیجیتال است. مشخصات و جزئیات حساب ارسالی و دریافتی همراه با شناسه کاربر نیز قابل انتقال خواهد بود.
 10. قابلیت ردیابی : این توکن کمیاب بوده و هر کاربر نیز قادر به مالکیت توکن های ERC-721 مختلف خواهد بود. به همین دلیل فیلد Owner Token by index ایجاد شده است. با استفاده از این عملکرد، امکان ردیابی توکن ها به وسیله یک شناسه کاربری منحصر به فرد ایجاد می شود.
 11. غیر قابل مصرف : این توکن ها دارای فیلد Metadata of the token می باشند. این فیلد دقیقا، وضعیت غیرقابل مصرف بودن توکن را فعال کرده و تمام ویژگی های خاص آن را ذخیره می کند. این ویژگی ها آن را از سایر توکن ها متمایز می کند.
 12. عدم وجود allowance : در ساختار این توکن ها عملگر allowance وجود ندارد.

کاربردها و اپلیکیشن های توکن های ERC-721

کاربردها و اپلیکیشن های توکن های ERC-721

یکی از اولین موارد استفاده از این نوع توکن ها، تجربه استفاده از Decentraland و CryptoKitties است. البته مورد اول مشهورتر می باشد.

اپلیکیشن غیرمتمرکز CryptoKitties نوعی بازی بوده که در آن کاربران قادر به تولید، پرورش و تطبیق گربه های مجازی خواهند بود. هر بچه گربه نماینده یک توکن ERC-721 می باشد.

هر کاراکتر، ویژگی های منحصر به فردی داشته که آن را از سایر بچه گربه ها متمایز می کند. این بازی در واقع نوعی جاودگری دیجیتالی بر روی بلاک چین است.

علاوه بر این، در CryptoKitties امکان انجام فعالیت های دیگری همانند جمع آوری و جستجوی گربه های دیگر با ویژگی های عجیب تر نیز وجود دارد.

بنابراین، با استفاده از CryptoKitties کاربران، تبدیل به کلکسیونرهای گربه های مجازی خواهند شد. ارزش این گربه های مجازی براساس کمیابی آنها تعیین می شود.

به همین دلیل، بسیاری از شرکت کنندگان این بازی، به مبادله کرال های دیجیتالی خود با مقادیر مشخص پول اقدام می کنند.

این موضوع امری رایج است. شاید بزرگ ترین نمونه در این مورد، گربه جنسیس CryptoKitties باشد. این گربه به قیمت 247 اتریوم، یعنی معادل 117.000 دلار در دوم دسامبر 2017 به فروش رفت.

بازی Decentreland در وب 3 و ارز دیجیتال

مشابه همین رخداد برای Decentreland اتفاق افتاده است. در این بازی کاربران توانایی بدست آوردن زمین های زیادی را دارند.

امکان ساختن این زمین ها نیز وجود دارد. برای مثال، یک زمین در Decentreland به قیمت 9.000 به حراج گذاشته شد.

فراتر از بخش بازی ها، توکن های ERC-721، امکانات و قابلیت های دیگری هم دارند. برای مثال، با استفاده از آن می توان امنیت مالکیت برخی از عناصر در زندگی واقعی را به گونه رمزنگاری شده بهبود بخشید.

این عناصر شامل، خانه ها، زمین، وسایل نقلیه و غیره خواهند بود. حتی می توان امنیت هویت های مجازی را نیز از طریق رمزنگاری تضمین نمود.

بنابراین، توکن ERC-721، نقش مهمی در تامین امنیت مالکیت دارد. این توکن مالکیت مالک را برای عناصر مشخص تضمین می کند.

بدون توجه به نوع شی مورد نظر، استاندارد ERC-721، بهترین گزینه برای توکن سازی است. با استفاده از این استاندارد، توکن ایجاد شده در تمام ویژگی های خود منحصر به فرد خواهد بود. این استاندارد، توکن تولید شده را به داخل بلاک چین اتریوم انتقال می دهد.

تفاوت میان توکن های ERC-20 و ERC-721

در میان تفاوت های مهم توکن های ERC-20 و ERC-721، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. غیرقابل تعویض بودن توکن های ERC-721 : بر خلاف ERC-20، توکن های ERC-721 غیرقابل تعویض هستند. به همین دلیل امکان خرابی یا نابودی آنها همانند ERC-20 وجود ندارد.
 2. تقسیم ناپذیری توکن های ERC-721 : یکی دیگر از تفاوت های این دو نوع، در قابلیت تقسیم پذیری آنها است. توکن های ERC-721 برخلاف ERC-20 قابل تقسیم نیستند.

سوالات متداول

توکن ERC-721 چگونه کار می‌کند؟

عملکردهایی مانند انتقال توکن ها از یک حساب به حساب دیگر، به دست آوردن موجودی توکن فعلی یک حساب، شناسایی صاحب یک توکن خاص و همچنین کل عرضه توکن موجود در شبکه را ارائه می دهد.

مشکل اصلی توکن ERC-721 چیست؟

با توجه به امکان اتصال هر ERC-721 فقط به یک NFT، قابلیت انتقال ممکن بوده، اما کند و ناکارآمد است. با این حال، مهمترین نقطه ضعف ERC-721 هزینه بالای کارمزد انتقال است، به این معنی که یک سازنده NFT باید مبلغ قابل توجهی را برای مینت NFT در اتریوم هزینه کند.

آیا امکان از بین بردن یا اصطلاحا سوزاندن توکن ERC-721 وجود دارد؟

بله، برای سوزاندن یک توکن NFT در شبکه اتریوم میبایست TokenID را در اختیار داشته باشید.

مثالهایی از کاربرد توکن ERC-721 چیست؟

از آنجایی که توکن های ERC-721 از یکدیگر متمایز هستند و صاحب هر یک را می توان شناسایی کرد بنابراین، میتوان مالکیت هر محصولی را چه فیزیکی و چه دیجیتال مانند بلیط، آپارتمان و خانه، نقاشی و آثار هنری را از طریق این توکن نگه‌داری کرده یا به فروش رساند.

واکنش شما چیست؟
0پسندیدن0نپسندیدن0دوست داشتنی0خنده دار
0 0 امتیاز
امتیازدهی
عضویت
اعلان برای
guest

0 دیدگاه ها
نظردهی درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها