ایردراپ چیست؟ معرفی آخرین و جدیدترین ایردراپ ها

آیا تا به حال کلمه ایردراپ (Airdrop) در دنیای ارز دیجیتال و رمز ارزها به گوشتان خورده است؟ اگر با ایردراپ (دریافت ارز دیجیتال، توکن و کوین رایگان)، نحوه عملکرد، چرایی و چگونگی به دست آوردن آنها آشنا نیستید این مقاله را دنبال کنید.

بخش های محتوایی این مقاله:


معرفی ایردراپ

بیش از 10 هزار توکن، کوین و رمز ارز تا کنون ساخته شده و حتی افرادی که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت میکنند نیز در خصوص تعداد کمی از این ارزهای دیجیتال تحقیق و بررسی به عمل آورده و مبادلات خود را انجام می دهند.

این افراد نیز معمولا تمرکز خود را بر روی 500 و یا حداکثر 1000 رمز ارز برتر میگذارند و البته کار منطقی نیز همین است چرا که ارزهای با رنک پایین تر از اعتبار کمتری نیز برخوردار بوده و احتمالا کلاهبرداری آنها نیز بیشتر می شود.

اگرچه موارد فوق در بیشتر اوقات صحت دارد اما اگر همیشه اینطور باشد هیچگاه توکن ها و ارزهای دیجیتال با رنک پایین شانس دیده شدن و یا شناخته شدن را پیدا نخواهند کرد به همین دلیل ارزهای تازه ایجاد شده از تکنیک های بازاریابی (مارکتینگ) متعدد جهت معرفی هر چه بیشتر پروژه خود و آینده پیش روی آن استفاده می کنند.

از شیوه های بازاریابی می توان به فعالیت در شبکه های اجتماعی، ارسال مقاله های معرفی و آموزشی در رسانه های شناخته شده (رپورتاژ) و ایجاد وبلاگ های ارز دیجیتال اشاره کرد.

یکی از این شیوه های بازاریابی که از سال 2017 محبوبیت بیشتری پیدا کرده است، معرفی یک رمز ارز جدید در قالب ایجاد کمپین های ایردراپ (Airdrop) ارز دیجیتال است که پروژه های جدید برای گسترش جامعه خود، تشویق کاربران و پاداش دهی به کاربران وفادارشان از آن استفاده می کنند.


ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟

معرفی ایردراپ

ایردراپ (Airdrop) ارز دیجیتال که شاید بتوان به فارسی آن را با عنوان رها سازی ارز دیجیتال ترجمه کرد، یک روش تاکتیکی بازاریابی است که در آن به کاربران به صورت رایگان توکن ها، کوین و یا رمز ارزهای جدید برای افزایش آگاهی و شناخت، گسترش جامعه یا کامیونیتی در کنار ایجاد یک ارزش اولیه برای آن توکن به کیف پول کاربران واریز می شود.

این کار کمک می کند تا کاربران توکن های رایگان دریافت شده خود را نگه داری کرده و یا در اثر مبادله آن در ابتدای کار باعث افزایش تراکنش ها و تعیین ارزش دقیقی برای آن ارز دیجیتال شود.

با توجه به توضیحات فوق ایردراپ ها معمولا توسط پروژه ها و استارت های جدید که به دنبال دریافت سرمایه و جذب سریع کاربر هستند، صورت می پذیرد.

با افزایش وب سایت های آموزشی و رسانه های ارز دیجیتال خبرها و اطلاعیه های ایردراپ های جدید بسیار بیشتر از گذشته به انتشار در می آید و البته راه کارهایی مانند بازاریابی های نفر به نفر برای دریافت توکن های رایگان بیشتر به ازای معرفی دوستان و آشنایان نیز روشی کارآمد برای معرفی شدن هر چه بیشتر آن پروژه مورد استفاده قرار میگیرد.

بیشتر بخوانید : لیست جدیدترین و آخرین ایردراپ های 

وب سایت مهر‌ارز مرجع معرفی جدیدترین و آخرین ایردراپ ها و دریافت توکن و ارز دیجیتال رایگان

یک ایردراپ شامل مقدار کمی از توکن ها و رمز ارزهای تازه تولید شده است که کاربران یک پلتفرم خاص مانند اتریم، ترون و یا سایر شبکه های بلاکچین را مورد هدف قرار میدهد.

البته ایردراپ ها همیشه هم به صورت رایگان ارائه نمی شود بلکه در بعضی مواقع کاربران برای دریافت توکن های رایگان می بایست یک کوین، توکن و یا رمز ارز خاص را در کیف پول خود نگه داری کنند که به این افراد هولدرهای ارز دیجیتال می گویند.

به عنوان مثال هولدرهای TRX یا ترون تا سال 2025 به صورت رایگان توکن های BTT (بیت تورنت) را به صورت رایگان در قالب ایردراپ دریافت خواهد کرد.


چرا علاقه مندان به ارز دیجیتال عاشق ایردراپ هستند؟

علاقه مندان به ارز دیجیتال عاشق ایردراپ

بسیاری از علاقه مندان، دنبال کنندگان و به خصوص کسانی که سرمایه زیادی را در رمزارزها وارد نکرده اند و توکن و کریپتو خاصی را به مقدار قابل توجه نگه داری نمی کنند، عاشق کمپین های ایردراپ هستند.

دلیل این علاقه کسب درآمد رایگان و به دست آوردن پول بدون هیچ زحمتی است.

در بعضی مواقع این توکن ها و رمزارزهای رایگان در طول زمان ارزش بالایی پیدا کرده و این کار موجب کسب سود و درآمد بدون هیچ گونه سرمایه گذاری است.

البته لازم به ذکر است که معمولا ایردراپ ها برای شرکت ها و پروژه های جدید نیز منافع بسیار زیادی را به همراه خواهند داشت چرا که می توانند سرمایه زیادی را در کوتاه مدت جذب کنند.

در نهایت نکته قابل توجه این است که کمپین های ایردراپ یک شرایط برد-برد را برای استارتاپ ها و کاربران شرکت کننده فرآهم می کند.


معایب و مزایای ایردراپ ها

به دلیل رقابت بسیار زیادی که بین استارتاپ های ارزدیجیتال و پروژه های جدید این حوزه وجود دارد، کمپین های ایردراپ می تواند نقش بسیار ویژه ای در معرفی، جذب سرمایه گذار، بزرگ شدن سریع جامعه کاربران و کمک به لیست شدن رمزارز در سایت و پلتفرم های شناخته شده ایفا کند.

بسیاری از صاحب نظران دنیای ارزدیجیتال معتقد هستند که به کارگیری روش های جدید بازاریابی از جمله ایردراپ در طولانی مدت نقش به سزایی در موفقیت پروژه های کریپتو دارد.

یک ارز دیجیتال و رمزارز که کاربران محدودی داشته و ارزشی را خلق نمی کند در واقع یک دارایی بی ارزش به حساب می آید.

از معایب ایردراپ ها که شرکت کنندگان باید به آنها به صورت جدی توجه کنند می توان به توکن های کلاهبرداری اشاره کرد که سازندگان آن با تولید و سپس ایجاد یک کمپین ایردراپ، اصطلاحا عمل Pump-and-Dump را انجام داده و پس از فروش توکن های بی ارزش به سرمایه گذاران پروژه را رها می کنند و این باعث می شود تا سرمایه گذاران پول و سرمایه خود را از دست بدهند.

به همین خاطر یکی از مهم ترین توصیه های ما به کاربران سایت صرفا شرکت در ایردراپ هاست و توصیه میکنیم پول واقعی خود را تا زمانی که تحقیقات کامل را در خصوص یک توکن و یا رمزارز انجام نداده و از قانونی و آینده دار بودن آن مطمئن نیستند، برای خرید آن کریپتو صرف نکنن.

مثال کلاهبرداری ایردراپ : ممکن است در یک ایردراپ سازنده به کاربران ایمیلی را ارسال کند مبتنی بر اینکه شما در ایردراپ برنده 0.25 بیت کوین BTC شده اید برای دریافت پاداش خود به وبسایت و پلتفرم ما مراجعه کنید.

کاربر که قبلا برای شرکت در ایردراپ در سایت و پلتفرم آنها ثبت نام کرده است به سایت وارد شده و سپس در زمان برداشت کوین ها با این پیام رو به رو می شود که “برای برداشت کوین ها می بایست 0.01 بیت کوین به یک کیف پول مشخص منتقل کنید”، افرادی که نسبت به این قضیه مطلع نیستند و به امید دریافت 0.25 بیت کوین، مقدار 0.01 BTC را به کیف پول مقصد (کلاهبرداران) منتقل کرده و پس از آن نیز اتفاقی نمی افتد و هیچ بیت کوینی را به عنوان پاداش دریافت نخواهند کرد و این گونه می شود که کوین های خود را از دست می دهند.


چند نمونه از ایردراپ های جذاب و سودآور

ایردراپ یونی سواپ Uniswap

ایردراپ یونی سواپ Uniswap

در سال 2020 یونی سواپ یکی از معتبرترین صرافی های غیرمتمرکز DEX به کاربران خود که تا قبل از تاریخ 1 سپتامبر 2020 تراکنشی را در این پلتفرم انجام داده بودند 400 UNI به صورت رایگان ایردراپ کرد.

بعضی از افراد در همان ابتدا توکن های خود را با قیمت 2$ تا 4$ به فروش رساندند ولی کسانی که توکن های خود را نگه داشته یا اصطلاحا هولد کردند در تاریخ آوریل 2021 پاداش صبر خود را دریافت کرده و تعداد 400 توکن یونی آنها ارزشی بالغ بر 12,000$ دلار پیدا کرد!

بیشتر بخوانید : جزئیات ایردراپ یونی سواپ Uniswap

ایردراپ آنتولوژی ONT

در سال 2018 آنتولوژی توکن های رایگان ONT را به سرمایه گذاران نئو NEO و 1000 ONT به کسانی که در فرم عضویت خبرنامه آنها عضو شده بودند ایردراپ کرد.

مجموع کل ایردراپ های انجام شده 10 میلیون ONT بود که ارزشی بالغ بر 42 میلیون دلار به ازای هر کوین 4.2$ دلار داشت. کمی پس از این رویداد ارزش هر کوین تا 11 دلار افزایش پیدا کرد و ارزش ایردراپ های انجام شده را به رقمی بالغ بر 100 میلیون دلار رساند.

در واقع کسانی که کوین های ONT خود را تا رقم 10$ دلار نگه داشته بودند سودی بالغ بر 10,000 دلار نصیبشان شده بود.


5 دلیل اصلی ایردراپ در پروژه های ارزدیجیتال

5 دلیل اصلی ایردراپ در پروژه های ارزدیجیتال

1- افزایش آگاهی

افزایش آگاهی اولین و اصلی ترین علت کمپین های ایردراپ رایگان است.

در ابتدای راه ارزهای دیجیتال شرکت ها و استارتاپ ها از طریق ICO به دنبال جذب سرمایه عموم بودند اما این روش خیلی زود باعث بروز مشکلاتی شد.

هجوم تعداد زیادی از استارتاپ ها به سمت تولید و ارائه ارزهای دیجیتال و توکن های خود باعث شد تا هر شخص و یا تیمی با کمی فعالیت ساده مانند طراحی وب سایت، یک وایت پیپر Whitepaper و کپی مطالب از سایت های دیگر و تغییر جزئی آن به دنبال راه اندازی رمزارز خود و جذب سرمایه باشد.

در این میان علاوه بر ممنوع شدن ICO ها در کشور چین، شرکت SEC نیز کلیه ICO هایی که به دنبال جذب سرمایه گذاران آمریکایی بودند را زیر ذره بین قرار داد.

همه این موارد دست به دست یکدیگر داد تا پروژه های جدید به دنبال راه کارهای جایگزین در کنار ICO و یا راه کارهای کاملا جایگزین برای آن جهت شرکت و جذب سرمایه عموم باشند.

خیلی زود یک پاسخ ساده برای این مشکل پیدا شد و آن هم ارائه کوین و رمزارز رایگان برای محبوبیت آن پروژه بود. با ارائه کوین ها، توکن های رایگان کاربران پروژه را برای Pump کردن قیمت و در نهایت افزایش سود خود در شبکه های اجتماعی معرفی و شروع به اشتراک گذاری آن کردند.

نتیجه این عملکرد ایجاد یک آگاهی عمومی و واقعی برای معرفی و جذب سرمایه برای یک پروژه جدید ارزدیجیتال است.

2- پاداش دهی به کاربران

یک واقعا ناراحت کننده این است که کاربران زیادی که وارد دنیای ارزدیجیتال می شوند به دنبال فقط و فقط کسب سود هستند، خلق ارزش و پایداری یک پروژه در طولانی مدت برای آنها مهم نیست.

به همین خاطر با پامپ کردن یک رمزارز و فروش ارزهای دیجیتال خود خیلی سریع با کسب سودهای کلان از آن پروژه خارج شده و سراغ پروژه های بعدی می روند.

برای پیشگیری از این اتفاق پروژه های زیادی کمپین های ایردراپ، توکن ها، کوین ها و رمزارزهای رایگان را تنها به کاربران وفادار خود، کسانی که در یک پلتفرم به صورت مداوم فعالیت داشته و یا آن رمزارز را طی زمان قابل توجه نگه داری می کنند، ارائه کردند.

3- غیرمتمرکز سازی توزیع توکن ها

افراد ثروتمند زیادی هستند که با ظهور پروژه ای جدید در دنیای کریپتو، با مشاهده پتانسیل های بالای آن پروژه شروع به خریداری سهم بالایی از دارایی های در گردش آن پروژه می کنند.

این کار باعث می شود که مالکیت آن پروژه به دست عده ای افتاده که توانایی جابه جایی بازار و تغییر قیمت ها را به نفع خود داشته باشند و در نتیجه ماهیت اصلی کریپتو که غیرمتمرکز بودن آن است زیر سوال برود.

برای پیشگیری از این کار برخی از پروژه ها با ایجاد کمپین های ایردراپ توکن های خود را در بین کاربران متعدد توزیع می کنند تا غیرمتمرکز بودن شبکه و جامعه آنها به خوبی حفظ شود.

4- جذب سرمایه گذاران

یکی از راه های ساده در کنار سایر استراتژی های بازاریابی جذب سرمایه برای پروژه های ارزدیجیتال، کمپین های ایردراپ است چرا که نه تنها سرمایه گذاران را جذب میکند بلکه باعث افزایش آگاهی نیز می شود.

بسیاری از پروژه ها پس از ارائه توکن ها و کوین های رایگان به شرکت کنندگان در ایردراپ، اگر استراتژی ها با موفقیت همراه باشد شاهد افزایش آگاهی و اصطلاحا Shill شدن پروژه خود در شبکه های اجتماعی مختلف به خصوص: تلگرام، فیس بوک و توییتر خواهند بود و این کار نتیجه ای مثبت از جمله افزایش سرمایه به همراه خواهد داشت.

5- آشنایی با افراد جامعه و دنبال کنندگان پروژه

یکی از ویژگی های قابل توجه ایردراپ ها امکانی است که به مدیران و صاحبان پروژه اجازه می دهد تا اطلاعات دلخواه را از کاربران جامعه خود استخراج کنند.

کاربران برای دریافت ایردراپ معمولا می بایست در کمترین حالت یک فرم خاص را تکمیل نموده و یا در یک پلتفرم واسط اطلاعاتی از جمله : ایمیل، نام و نام خانوادگی و کیف پول خود را جهت دریافت ایردراپ ارسال نمایند.

این اطلاعات در بسیاری از مواقع برای ایجاد یک جامعه مشخص و در اختیار داشتن اطلاعات کلی آنها حائز اهمیت است.


انواع ایردراپ Airdrop

انواع ایردراپ

ایردراپ ها انواع مختلفی دارند که ما تمام سعی و تلاش خود را می کنید که در وبسایت مهر‌ارز جدیدترین و به روزترین ایردراپ ها را از انواع مختلف در سایت قرار دهیم.

انواع ایردراپ را می توان به دسته بندی زیر تقسیم بندی کرد:

1- ایردراپ هولدرها

در این نوع، کاربران برای دریافت ارزدیجیتال رایگان می بایست یک توکن و یا کوین خاص را در یک زمان مشخص (که معمولا از پیش تعیین شده نیست) در کیف پول خود نگه داری کرده باشند.

معمولا یک اسنپ شات در یک تاریخ نامشخص از یک پروژه گرفته شده و در این اسنپ شات آدرس کیف پول هایی که یک توکن و یا کوین را نگه داری میکنند مشخص است.

در نهایت پس از گذشت مدتی (بستگی به کیفیت ایردراپ دارد) اطلاعیه ای در سایت های مربوطه و یا شبکه های اجتماعی آن پروژه همراه با جزئیات دریافت کریپتوهای رایگان منتشر می گردد.

ورود به بخش معرفی ایردراپ هولدرها

2- ایردراپ اختصاصی و ویژه

معمولا مربوط به وبسایت ها و پروژه هایی است که پلتفرم اختصاصی خود را داشته و ایردراپ ها را به صورت اختصاصی در پلتفرم خود به کاربران ارائه می نمایند.

ایردراپ های ویژه امکان دریافت توکن و یا امتیاز بیشتر به ازای معرفی دوستان و آشنایان را نیز برای شرکت کنندگان فرآهم می کند.

ورود به بخش معرفی ایردراپ های اختصاصی

3- ایردراپ پاداش (Bounty)

ایردراپ های پاداش یا قرعه کشی معمولا به این صورت است که کاربران می بایست یک سری کارهای ساده را در شبکه های اجتماعی برای معرفی پروژه جهت دریافت امتیاز انجام دهند.

برای مثال صفحه توییتر را دنبال کرده و یک توییت خاص را ریتوییت کرده و یا کانال و گروه تلگرام را دنبال کنند.

در این روش کاربر به ازای انجام هر یک از کارهای خواسته شده امتیازی را دریافت می کند و سپس در پایان زمان تعیین شده از بین کاربران تعدادی از آنها برای دریافت توکن ها و کوین های رایگان انتخاب می شوند.

4- ایردراپ شبکه های اجتماعی

این ایردراپ بسیار شبیه به ایردراپ های قرعه کشی است با این تفاوت که بیشتر در یک شبکه اجتماعی خاص مانند تلگرام و یا توییتر انجام میگیرد.

برای مثال کاربران می بایست عضو یک بات تلگرامی شده و یک سری اطلاعات و کارهایی که در بات تلگرام خواسته شده است را انجام دهند و یا اینکه فقط با لایک و ریتوییت کردن یک توییت در آن ایردراپ شرکت داده می شوند.

ورود به بخش آخرین ایردراپ ها


نتیجه گیری

بسیاری از پروژه ها به دنبال ایجاد یک استارتاپ و کسب و کار بلند مدت هستند و به کاربران خود به دلایلی که در این مقاله اشاره شد کوین ها و توکن ها را به صورت رایگان پرداخت می کنند.

در عین حال برای شرکت در یک ایردراپ بایستی موارد متعددی از جمله تحقیق و بررسی در خصوص پروژه، مسائل امنیتی، پیشگیری از لو رفتن اطلاعات شخص، جلوگیری از سرمایه گذاری و شرکت در پروژه های کلاهبرداری در نظر گرفته شود.

پیشنهاد ما این است که در کلیه ایردراپ هایی که امکان شرکت در آن برای شما وجود دارد، حضور پیدا کنید مگر اینکه یک ایردراپ نیاز به احراز هویت برای ارسال مدارک، ارسال کوین به یک کیف پول دیگر و یا به هر نحوی دریافت پول واقعی را به همراه داشته باشد.

البته به این معنا نیست که تمامی ایردراپ هایی که نیازمند ارسال کوین هستند و یا برای دریافت توکن ها می بایست احراز هویت انجام شوند کلاهبرداری باشند بلکه پیشنهاد میکنیم در چنین مواردی با دیگران، به خصوص افراد با تجربه مشورت کرده و پس از انجام تحقیقات کامل اقدامات لازم را انجام دهید.

ما در سایت مهر‌ارز سعی می کنیم تا در بخش توضیحات هر ایردراپ، در صورتی که مشکوک به کلاهبرداری و یا از نوع Dump-and-Pump باشند اخطارهای لازم را به کاربران بدهیم.

هم اکنون با ورود به بخش آخرین ایردراپ ها ، اولین ارزدیجیتال، کوین و یا توکن خود را به صورت رایگان دریافت نمایید.

 

واکنش شما چیست؟
6پسندیدن0نپسندیدن0دوست داشتنی0خنده دار
5 1 امتیاز
امتیازدهی
عضویت
اعلان برای
guest

0 دیدگاه ها
نظردهی درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها