منظور از فورک، اسنپ شات و ایردراپ

اساسی ترین نکته در مورد فورک های بیت کوین، دانستن زمان رخ دادن آنها است. فورک های بیت کوین حاصل تلاش تیم توسعه دهندگان بلاک چین بیت کوین برای ارائه نسخه بهتر و کاراتر از این تکنولوژی اصلی است.

انجام این کار، به دلیل طبیعت و ماهیت اوپن سورس (منبع باز) بودن بلاک چین امکان پذیر است، از طرفی به خاطر غیرمتمرکز بودن آن دشوار است.

ایجاد تغییرات با استفاده از کامپیوتر کاربران متعدد و پراکنده، بسیار چالش برانگیز و مشکل است.

بنابراین، به جای به روز رسانی تکنولوژی موجود، توسعه دهندگان برای شبیه سازی بلاک چین موجود، تلاش کرده و کپی آن را اصلاح می کنند. نتیجه بدست آمده، یک فورک نرم یا فورک سخت خواهد بود.

فورک سخت و فورک نرم

فورک بیت کوین

مهمترین تفاوت بین فورک سخت و فورک نرم، مدت ماندگاری تغییرات به روزرسانی شده، است.

فورک نرم و انعطاف پذیر، تنها یک واگرای موقتی است. در حالیکه فورک سخت به صورت یک انشعاب دائمی بوده، ساختار آینده بلاک چین را تغییر داده، نه تنها یک انشعاب جدید، بلکه یک رمزارز جدید تولید می کند.

در فورک سخت، ناسازگاری نرم افزار و بلاک چین جدید با تکنولوژی اصلی، باعث تولید کوین جدید می شود.

اما در فورک نرم، ویژگی های بلاک چین تولید شده با تکنولوژی اصلی سازگاری داشته و به همین خاطر کوین جدیدی تولید نخواهد شد.

برای همین، برخی اوقات، از فورک نرم با عنوان سازگاری عقب گرد نیز نام برده می شود. در این فورک، زنجیره های اصلی در برگیرنده بلاک های به روز نشده هستند، اما در عین حال، بلاک های تولید شده، سیستم های کاربری به روز شده را قبول می کنند.

این سیستم های انتخابی تحت قوانین تکنولوژی فورک نرم فعالیت کرده و پشتیبانی می شوند.

در مقابل، فورک سخت، تغییراتی را ایجاد کرده که در آن اجازه پشتیبانی از بلاک چین اصلی با قوانین جدید داده نمی شود.

در این حالت، هم بلاک چین جدید و هم بلاک چین قدیمی، به طور موازی در کنار هم فعالیت می کنند. از طرفی هر دو براساس یک تکنولوژی ایجاد شده اند.

در هر صورت زنجیره های جدید، از قوانین خاص پیروی کرده و باعث به وجود آمدن تغییرات اساسی می شوند.

به دلیل واگرایی سخت موجود، انتخاب تغییرات جدید، به معنی عدم ارسال وجوه به زنجیره اصلی است. چون، فعالیت کاربران در واقع تحت کوین ارز جدید صورت می گیرد.

اسنپ شات ها

در ارزهای دیجیتال، “اسنپ‌شات” به لحظه‌ای خاص در زمان اشاره دارد که داده‌ها یا اطلاعات مرتبط با یک زنجیره بلوک یا شبکه ارز دیجیتال ضبط می‌شود. این داده‌ها ممکن است شامل موجودی آدرس‌های کیف پول، تاریخچه تراکنش‌ها، توزیع توکن‌ها یا هر اطلاعات مرتبط دیگر باشد.

از اسنپ‌شات‌ها به منظور اهداف مختلف استفاده می‌شود، از جمله:

برنامه‌ریزی برای ایجاد فورک جدید: زمانی که یک شبکه زنجیره بلوک قصد دارد فورک سخت یا ارتقاء انجام دهد، یک اسنپ‌شات از وضعیت شبکه در یک شرایط خاص بلوک گرفته می‌شود. این اسنپ‌شات در ایجاد یک زنجیره جدید یا اجرای تغییرات به کار می‌آید در حالی که توزیع موجودی‌ها در آن لحظه خاص حفظ می‌شود.

توزیع توکن‌ها و ایردراپ: برخی پروژه‌ها توکن‌های جدید را به دارندگان فعلی یک کریپتوکارنسی خاص توزیع و اصطلاحا ایرادراپ می‌کنند.

یک اسنپ‌شات از زنجیره برداشته می‌شود تا تعیین کند که چه کسانی در لحظه اسنپ‌شات توکن‌ها را در دست داشته‌اند و سپس توکن‌های جدید به کیف پول های مربوطه توزیع می‌شوند.

توزیع پاداش: در شبکه‌های اثبات سهام (PoS) یا اثبات سهام دلیگیت شده (DPoS)، اغلب پاداش‌ها به دارندگان ارز دیجیتال محلی توزیع می‌شود. اسنپ‌شات‌ها به محاسبه مقدار پاداشی که هر دارنده بر اساس دارایی‌های خود حق دارد، کمک می‌کنند.

سوابق تاریخی: اسنپ‌شات‌ها همچنین می‌توانند به عنوان سوابق تاریخی برای تجزیه و تحلیل وضعیت یک زنجیره بلوک یا توزیع دارایی در یک زمان خاص مورد استفاده قرار گیرند.

مهم است به یاد داشت که اسنپ‌شات‌ها ویژگی‌های مربوط به هر زنجیره بلوک یا شبکه ارز دیجیتال خاص را دارند و نحوه اجرای آن‌ها ممکن است متفاوت باشد. معمولاً این اسنپ‌شات‌ها به گونه‌ای گرفته می‌شوند که اطلاعات مرتبط را ثبت کنند بدون ایجاد اختلال در عملکرد معمول شبکه انجام گیرد.

زمان شروع فورک جدید، بهترین زمان برای اطلاع از اسنپ شات است. برای سرمایه گذارانی که به دنبال انجام به موقع مبادلات به منظور دریافت رایگان می باشند، دانستن زمان دقیق اسنپ شات بسیار ضروری است.

این مرحله جایی است که در آن توسعه دهندگان در یک شماره بلاک خاص، به گرفتن اسنپ شات از دفتر کل اقدام کرده، به اصلاح و کپی آن می پردازند.

در فرآیند ایجاد فورک، شماره بلاک اسنپ شات، شامل اطلاعات مهم و ضروری است.

در صورت ملحق شدن سرمایه گذار بعد از پروسه فورک یا بعد از رخ دادن اسنپ شات، امکان دریافت رایگان کوین وجود نخواهد داشت.

فورک ها در دنیای ارز دیجیتال از اهمیت خاصی برخوردار هستند. اما این موضوع از اهمیت استفاده به موقع از تاکیتک های بازاریابی نمی کاهد.

ایردراپ ها

ایردراپ معتبر

برخی از توسعه دهندگان، از ایردراپ به عنوان روش تبلیغاتی، برای معرفی رمزارز جدید استفاده می کنند.

به عقیده متیو روزاک از موسسان (شرکت نوآور تکنولوژی بلاک چین) Bloq، ایردراپ بسیار شبیه دریافت رایگان بلیط بخت آزمایی است. از نظر وی امسال، شاهد طوفانی از ایردراپ های توسعه دهندگان سکه های جدید خواهیم بود.

استراتژی ایردراپ، همانند روش مشهور (این را بگیر و مجانی امتحان کن) است. در این روش مشتری برای امتحان کردن کالای جدید اغوا شده و امکان تبدیل وی به مشتری دائمی وجود دارد.

معرفی سریع و کم هزینه، از دلایل اصلی استفاده از ایردراپ توسط توسعه دهندگان سکه های جدید است.

به عقیده شان انستی از گروه Blockchain Intelligence، تاکتیک ایردراپ توسط استارت آپ های کوچک که نیاز سریع به پیداکردن بازار دارند، استفاده می شود. از طرفی این روش، نشان دهنده استفاده بهینه و عالی از شبکه های عمومی است.

واریز رایگان توکن به حساب کاربران ارز دیجیتال، توسط توسعه دهندگان، دلایلی غیر از بازاریابی محصول جدید دارد.

در واقع کارآیی این روش، برای پذیرش عمومی و کسب محبوبیت یک سکه، اثبات شده است.

اما باید توجه داشت که برای تاثیر و کارایی بهتر این روش در جلب مشتری، در مقایسه با عرضه اولیه سکه، ایراداتی وارد شده است.

در استراتژی های تامین مالی جمعی، هدف، جمع سرمایه به وسیله مردم است. اما در ایردراپ، از سکه رایگان به عنوان طعمه، برای جلب تک تک افراد استفاده می شود.

با توجه به مطالب فوق، ارتباط بین ایردراپ ها و فورک ها تا حدودی روش شده است.

به عنوان نمونه، تیم توسعه دهنده یک رمزارز جدید فورک شده از بلاک چین بیت کوین، از ایردراپ توکن جدید به عنوان ابزار بازاریابی و بدست آوردن پشتیبانی استفاده می کند.

واکنش شما چیست؟
0پسندیدن0نپسندیدن0دوست داشتنی0خنده دار
0 0 امتیاز
امتیازدهی
عضویت
اعلان برای
guest

0 دیدگاه ها
نظردهی درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها