جهش گربه مرده (Dead cat bounce) در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

جهش گربه مرده چیست؟

جهش گربه مرده (Dead cat bounce) نوعی الگوی نزولی بازار بوده که هم در بازارهای سنتی و هم در ارزهای دیجیتال قابل مشاهده است.

این الگو به عنوان الگوی تله نیز مشهور است. بسیاری از معامله کنندگان تازه وارد گرفتار آن می شوند. از این رو به مجمعی برای آدمک ها معروف شده است.

صحبت از الگوی جهش گربه مرده، صحبت از الگوی مبادله ای بوده که در آن بازیابی موقتی از قیمت های یک توکن یا ارز دیجیتال در بازار انجام می شود.

این الگو معمولا در زمان هایی اتفاق افتاده که در آن یک دارایی تحت یک روند نزولی معین قرار گرفته و تلاش برای بازیابی آن انجام می شود. سپس روند نزولی ادامه پیدا می کند.

نام جهش گربه مرده از این ایده می آید که یک گربه مرده در صورت افتادن، قادر به جهش است.

معمولا در این شرایط، افراد کم تجربه دنیای معاملات گرفتار نشانه های اشتباه بازیابی شده و به خرید توکن ها اقدام می‌کنند. در نهایت ادامه روند نزولی باعث ضرر سریع آنها می شود.

مفهوم جهش گربه مرده

مفهوم جهش گربه مرده

در زمان مواجهه با جهش گربه مرده، آنچه که از دیدگاه تحلیلی و تکنیکی قابل مشاهده بوده، ادامه روند الگوی نزولی است. این روند قبل از این جهش هم وجود داشته است.

معمولا در طی دوره کوتاه افزایش قیمت (افزایش کاذب)، جریان قوی خرید اتفاق افتاده که بسیار کوتاه است. از این جریان به عنوان تجمع احمقانه یاد می شود.

در این مرحله، بسیاری از معامله گران مبتدی به پایان بازار بیریش و نزولی فکر کرده که یک روند بولیش بزرگی را در پی خواهد داشت.

بنابراین به منظور دریافت سود برای وارد شدن به جریان قیمت پایین تلاش می کنند.

مشکل اصلی، ناچیز بودن مقدار خریدها در مقایسه با میزان فروش است. با تمام شدن قدرت خرید، کاهش میزان فروش باعث کاهش سریع قیمت می شود.

در این مرحله معمولا جریان نزولی اتفاق افتاده که به نادرستی ضعیف و یا قوی پنداشته می شود. در بیشتر موارد این روند توسط کسانی که تازه وارد بازار شده اند، تقویت می شوند.

آنها با مشاهده ادامه روند نزولی قیمت ها و پایین بودن آن نسبت به خرید قبلی (عامل مرگ گربه)، اقدام به خرید کرده و در نتیجه باعث افزایش دوباره قیمت می شوند.

این کار فقط در صورت مطالعه و بررسی دائمی قدرت بازار (خرید) امکان دارد.

dead cat bounce

در صورت سقوط سریع قدرت خرید بازار، امکان مواجه با جهش گربه مرده وجود دارد. بنابرین فرصت مناسبی برای ورود به بازار نخواهد بود.

بهترین اقدام در چنین زمان هایی مشاهده یکپارچگی بازار (قیمت ارزدیجیتال در بخش جانبی تثبیت می شود) و سپس تصمیم گیری در مورد ورود به آن خواهد بود.

فرصت بسیار پر ریسک

بسیاری از معامله گران دارای فرکانس بالا (کسانی که دوست دارند روی شمع های 1 تا 5 دقیقه ای کار کنند) برای ورود به بازار در این زمان اقدام می کنند.

برای این نوع معامله گران این کار، ورود، خروج و بدست آوردن سود است. این استراتژی عموما برپایه دستوارت اهرمی و تعیین حد مجاز است. نکته مهم به خاطر داشتن پرریسک بودن این عملیات است.

برای مثال، در صورت تغییر قیمت ناگهانی و عدم صدور دستور توقف ضرر یا حد مجاز، امکان از دست دادن همه چیز وجود دارد.

نمونه هایی از جهش گربه مرده

نمونه هایی از جهش گربه مرده

موارد زیر، نمونه هایی از جهش گربه مرده است. این موارد به درک بهتر این الگو کمک خواهند کرد.

  • در مورد اول، به بررسی مبادله جفت ارز BTC / EUR خواهیم پرداخت. در اینجا یک روند نزولی (شمع پانزده دقیقه ای) وجود داشته که بلافاصله با یک شمع صعودی (که پانزده دقیقه طول می کشد) شکسته می شود.
نمودار الگوی جهش گربه مرده ضعیف

این موضوع سریعا باعث ادامه روند نزولی تا جانبی شدن حرکت الگو ادامه پیدا می کند.

در این مورد، جهش گربه مرده به سختی 15 دقیقه طول می کشد. اما با این حال با ورود معامله کننده به منطقه مورد نظر و با وجود شمع ها، ضرر کردن وی شروع می شود.

در این مثال الگو دوره کوتاهی دارد. همین موضوع درکی از این نوع الگوها و دوره زمانی آنها ارائه می کند.

  • در مورد دوم، شاهد الگوی جهش گربه مرده قوی تری خواهیم بود. در اینجا روند نزولی به تدریج ادامه یافته تا زمانی که گروهی از شمع های بیریش ایجاد می شوند.
Strong Dead Cat Bounce chart

روندهای افزایشی سریع قیمت ایجاد شده که شمع های مختلفی (پانزده دقیقه) را ایجاد می کنند. در این مرحله افراد زیادی با فکر خرید و بدست آوردن سود وارد بازار می شوند.

با این وجود، با پایان یافتن نیروی خرید، فروش افزایش یافته و سقوط قیمت ادامه می یابد.

این کاهش به وسیله کسانی که در چند دقیقه گذشته اقدام به خرید کرده و همچنین کسانی که منتظر ثبات دوره بولیش بوده، تقویت می شود.

توصیه هایی برای شناخت نشانه ها

توصیه هایی برای شناخت نشانه ها

جهش گربه مرده تعبیری تجمعی برای الگوهایی هست که با آن آشنا شده اید. این جهش تنها زمانی قابل دیدن است که شروع شده باشد.

در ادامه توصیه هایی برای اجتناب از سقوط در دام نشانه های کاذب صعودی بیان می شوند:

  • استفاده از ابزارهای تحلیلی : از ابزارهای تحلیلی قدرت بازار استفاده کنید. شاخص هایی مانند RSI و Stoch RSI، ایده های واضح از قدرت بازار در این دوره و اقدام متناسب با آن ارائه می کنند.

این تحلیل ها 100 درصد ثابت شده نیستند. اما از اقدام بدون فکر و برنامه بهتر خواهند بود.

  • بررسی عمق بازار : عمق بازار را بررسی کنید. شاید یکی از کم اهمیت ترین ابزارها در میان افراد مبتدی، عمق بازار باشد.

توجه به عمق بازار در شناسایی زمان روند واقعی و طولانی بازار مفید خواهد بود. یا بالعکس، نشان خواهد داد که تجمع احمق ها تازه شروع شده است.

در هر صورت، عمق بازار در زمان واقعی در دسترس بوده و اطلاعات زیادی را فراهم می کند. بخصوص در مورد افکار سایر معامله گرانی که قصد مشارکت و ورود به بازار را دارند.

  • صبر برای تثبیت بازار : تا زمان تثبیت بازار صبر کنید. اگر شما معامله گر با تجربه ای نیستید و با فرکانس بالا مبادله نمی کنید، بهتر است که تا تثبیت روند بازار صبر کنید. در آن زمان شما قادر به خرید یا فروش، طبق نیازهای خود خواهید بود.
  • اجرای دستور توقف ضرر یا حد مجاز : در صورت ورود به بازاری با امکان وجود جهش گربه مرده، برای استفاده از دستورات توقف ضرر و یا حد مجاز، آمادگی لازم را داشته باشید.

با اجرای این دستورات، در صورت سقوط، ضرر شما به حداقل خواهد رسید. حد ضرر خود را کاملا مشخص نمایید.

در بازارهای نقدینگی، داشتن حد نزدیک به قیمت خرید (برای مثال 25 پوند زیر قیمت خرید) ایده خوبی است. اما در بازارهای با قدرت نقدینگی و تغییرات کمتر، این مقدار باید بزرگتر باشد.

زیرا در نهایت نداشتن وقت و نقدینگی برای اتمام دستور باعث ضرر خواهد شد.

  • بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز : اطلاعات مورد نیاز برای انجام عملیات را بدست آورید. مخصوصا در زمان هایی که امکان ظهور جهش گربه مرده وجود دارد. نداشتن اطلاعات کافی به معنی از دست دادن تمام سرمایه است.
  • اجرای قانون HODL : در صورت شکست تمام موارد بالا صبر کرده و قانون HODL را اجرا کنید.

اگر عملیات شما با توکن یا ارز دیجیتال، دارای تقاضای زیاد (مانند بیت کوین یا اتریوم) بوده، برای جلوگیری از ضرر بهترین کار نگهداشتن آن و انتخاب استراتژی جدید برای برنده شدن است (دستور فروش محدود با قیمت فروش آتی دلخواه را تعیین کنید (برای دارایی که امکان برنده شدن آنها بیشتر است).

نکته مهم و مورد توجه، عدم وجود ضرر تا قبل از فروش است. زیرا ارزش کریپتوی شما در پایان ممکن است بسیار بیشتر از قیمت خرید باشد.

واکنش شما چیست؟
0پسندیدن0نپسندیدن0دوست داشتنی0خنده دار
0 0 امتیاز
امتیازدهی
عضویت
اعلان برای
guest

0 دیدگاه ها
نظردهی درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها