IDO چیست؟ منظور از عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز در ارز دیجیتال

آی دی او یا عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز IDO چیست؟ آیدو IDO در ارز دیجیتال که مخفف کلمه (Initial DEX Offering) است، عرضه اولیه دکس، نوعی جدید و هیجان انگیز پلتفرم جمعی غیرمتمرکز و بدون مجوز بوده که راه جدیدی برای سرمایه گذاری در فضای ارز دجیتیال را باز کرده است.

IDO یک پروژه به معنی راه اندازی سکه یا توکن جدید از طریق مبادله نقدینگی غیرمتمرکز است.

در واقع این کار، نوعی مبادله داراریی رمزارز بوده که در استخرهای نقدینگی انجام شده و معامله گران به مبادله توکن ها، سکه های ارز دیجیتال و استیبل کوین ها می پردازند.

برای مثال USDT/ETH یک جفت نقدینگی است.

این پروژه ها طبق مراحل مختلف جمع آوری سرمایه، عرضه اولیه صرافی، عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز، فروش خصوصی، فروش عمومی و وام جمعی دسته بندی شده اند.

وجود عرضه اولیه صرافی های غیرمتمرکز (DEX) از آگوست 2021 تاکنون، برای جمع آوری کمک های مالی، نشان دهنده میزان محبوبیت این نوع جمع آوری سرمایه است.

آیا عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO)، راه مناسبی برای جذب سرمایه ارز دیجیتال است؟

عرضه اولیه دکس، جانشین سایر الگوهای جمع آوری سرمایه ارزهای دیجیتال همانند عرضه اولیه سکه ها (ICO)، عرضه اولیه توکن های امنیتی (STO) و عرضه اولیه صرافی ها (IEO) به حساب می آید.

IDO، با مکانیزم جدید و ارائه بهتر و سریعتر نقدینگی در هر سطح قیمت، انتخاب عالی برای پروژه ها و استارت آپ های جدید توکن و نیازمند منابع مالی فوری است.

آی دی او (IDO)، برخلاف سایر روش‌های جمع‌آوری سرمایه، روشی مطمئن و با صرفه برای راه‌اندازی پروژه جدید ارزهای دیجیتال بدون نیاز به استخراج‌های اولیه در نظر گرفته می شود.

سیستم صدور عرضه اولیه IDO به نفع بنیان‌گذاران پروژه بوده و منافع آنها را بیشتر از اعضای جامعه تامین می کند.

اولین عرضه عمومی سکه (ICO)، عرضه اولیه مسترکوین در جولای 2013 است.

در سال 2014، اتریوم از طریق فروش توکن به جمع آوری سرمایه پرداخته و در 12 ساعت اول 3700 بیت کوین به قیمت تقریبی 2.3 میلیون دلار جمع آوری کرد.

 در 17 آوریل 2019 عرضه اولیه صرافی (IEO)، در صرافی های ( Idax, بیت فارکس, Bit-Z و Bit-M) صورت گرفت.

در ژوئن 2019 طبق اعلام پروتکل ریون (Raven Protocol)، این پروتکل اولین عرضه دکس (IDO) بوده و در بایننس دکس نیز فهرست شده است.

پروژه های موفق راه اندازی شده از طریق IDO

پروتکل ریون (Raven Protocol)، اگرچه اولین پروژه ارائه شده توسط عرضه اولیه دکس است، اما با این حال پروژه ای موفق در نظر گرفته می شود.

آی دی او IDO پروتکل ریون

IDO پروتکل Raven

ریون، پروتکل آموزشی بر پایه یادگیری عمیق غیرمتمرکز و توزیع شده شبکه سلول های عصبی است.

این پروتکل به دنبال ارائه راه حل های کم هزینه برای استفاده از بلاک چین در توسعه صنعت هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است.

این فن آوری در حال حاضر در کنترل شرکت های بزرگ می باشد.

شرکت کنندگان با استفاده از ساختار توکن ریون و بوسیله اشتراک گذاری منابع کامپیوتری خود، پاداش دریافت خواهند کرد.

در عین حال، ابزارهای توکن برای آموزش هوش مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند.

عرضه اولیه IDO، پروتکل UMA

عرضه اولیه IDO پروتکل UMA

علی رغم وجود برخی مشکلات، یکی دیگر از راه اندازی های موفق به وسیله عرضه اولیه IDO، ارائه پروتکل دسترسی به بازار جهانی (UMA) است.

این پروتکل به توسعه دهندگان DeFi امکان ساختن دارایی های مصنوعی بر پایه اتریوم را فراهم کرده است.

این توکن ها دارای پشتوانه و وثیقه بوده و ارزش آنها متغیر خواهد بود.

فروش توکن این پروتکل، در آوریل گذشته، از طریق صرافی غیرمتمرکز Uniswap با قمیت اولیه 0.26 دلار آغاز شد.

برای دستیابی به چنین قیمتی، پروتکل UMA، مقدار اتریومی به ارزش 535000 دلار را در استخر نقدینگی جدید، قرار داد.

با توجه به اینکه قیمت گذاری توکن در یونی سواپ براساس سفارشات صورت نگرفته و با استفاده از منحنی پیوند (باندینگ کورو) انجام می شود، قیمت توکن UMA به سرعت افزایش یافت.

این موضوع باعث ایجاد صف های طولانی سرمایه گذران و خریداران شده و مبادله کنندگان با تحمل هزینه های بالاتر، اقدام به خرید سریعتر توکن کردند.

قیمت توکن UMA، کمی پس از عرضه اولیه افزایش یافته و به 2 دلار رسید. اما نهایتا در کمی بیشتر از 1 دلار تثبیت گردید.

برخی از خریداران از قیمت بالای خرید خود، نسبت به سرمایه گذاران پیش فروش شکایت داشتند.

اما این موضوع نشان دهنده وجود مشکلات در Unisawp است.

باوجود مشکلات متعدد در عرضه اولیه UMA، این پروتکل در حال حاضر دارای ارزش بازار بیش از 1.5 میلیارد دلار بوده و قیمت هر توکن آن، بیش از 25 دلار است.

عرضه اولیه IDO سوشی سواپ

IDO سوشی سواپ

صرافی SushiSwap، نمونه دیگری از صرافی های غیرمتمرکز کریپتو و برپایه اتریوم است.

تمام تلاش این صرافی، گرفتن جای Uniswap به عنوان محبوب ترین صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است.

طبق گزارش ها، تنها در سپتامبر گذشته، کاربران SushiSwap ، بیش از 1.14 میلیارد دلار از دارایی‌های رمزنگاری و قفل‌شده Uniswap را به پلتفرم SushiSwap منتقل کردند.

این پلتفرم به جای عرضه اولیه سکه برای SushiSwap، به ارائه دهندگان نقدینگی در Uniswap استیکینگ توکن های آنها در SushiSwap را به عنوان پاداش در نظر گرفته است.

برای این منظور، به کاربران توکن های سوشی پاداش داده شده است.

در دو هفته اولیه، برای کاربرانی که توکن های فرآهم کننده نقدینگی Uniswap خود را در پروتکل اولیه SushiSwap استیک کرده اند، تقریبا در هر 12 ثانیه، 1000 توکن سوشی برپایه هر بلاک اتریوم اهدا شد.

چرا به IDO نیاز داریم؟

در سال 2017 بسیاری از پروژه ها در تلاش برای حل مشکلات با استفاده از بلاک چین بودند. در همین زمان، عرضه های اولیه سکه و فروش توکن بسیار محبوب شده و حدود 4.9 میلیارد دلار تا پایان سال جمع آوری کردند.

برخی از این پروژه ها پس از شکست های بسیار، موفق شده و برخی نیز از بین رفتند. اما نکته مهم، اجتناب ناپذیر بودن مشکلات عرضه اولیه سکه ها، یعنی متمرکز بودن و آسیب پذیر بودن آن ها است.

از دیگر نقاط ضعف قابل توجه ICO ها، می توان به تبعیض در مورد شخص ثالث، آسیب پذیری در برابر سرقت و خطای انسانی و فقدان حریم خصوصی نام برد.

IDO دارای ماهیت غیرمتمرکز است. این مدل جدید جذب سرمایه در تلاش برای حل مشکلات ICO ها و در عین حال، ارائه امکانات جدید به بازار کریپتو است.

از طریق سرمایه گذاری در عرضه اولیه دکس ها، کارآینان قادر به انتشار محصولات برپایه بلاک چین خواهند بود. این موضوع باعث حذف اثرات مخرب شخص ثالث، هکرها و خطاهای انسانی می شود.

از طرفی، سکه های خریداران توکن و دارندگان سکه، روی کیف پول و کلید خصوصی آنها محفوظ خواهد بود.

مزیت های IDO 

مزیت های IDO

IDO یا عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز در مقاسیه با IEO و ICO، دارای مزیت های قابل توجهی است. در اینجا به بیان برخی از آنها می پردازیم.

هنگام جمع‌آوری سرمایه برای یک پروژه از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) یا عرضه اولیه مبادله (IEO)، پروژه‌ها ملزم به پرداخت هزینه صرافی بوده و باید منتظر تایید شدن توسط صرافی، قبل از قرار گرفتن در فهرست باشند.

اما در عرضه اولیه دکس (IDO)، به خاطر ماهیت غیرمتمرکز بودن آن، پروژه ها نیازی به پرداخت هزینه زیاد و کسب اجازه نخواهند داشت.

همچنین به جای منتظر بودن برای تایید صرافی، افراد و گروه ها به بررسی سایر پروژه ها و توکن ها پرداخته و راه برای ورود پروژه های کوچک و همکاری های گسترده باز می شود.

IDO، در مقایسه با عرضه اولیه سکه ها (ICO) و عرضه اولیه مبادله (IEO)، بدون داشتن دوره انتظار اولیه، دسترسی فوری به نقدینگی و معاملات را فراهم می کند.

علاوه بر این، IDO از طریق ارائه کیف پول امن و پشتیبانی پلتفرم معاملاتی موجود در رابط کاربر، به کاربران کمک می کند.

پشتیبانی از چندین کیف پول توسط عرضه اولیه دکس از دیگر قابلیت های آن برای ساده سازی تجربه کاربر خواهد بود.

آینده IDO ها چگونه خواهد بود؟

IDO، جدیدترین راه پروژه های ارز دیجیتال برای ارائه عمومی توکن است.

اما با وجود عرضه اولیه سکه (ICO)، عرضه اولیه مبادله (IEO) و عرضه اولیه توکن های امنیتی (STO)، نیاز به بهبود و توسعه بیشتری دارد. عرضه اولیه IDO پروتکل UMA این موضوع را به خوبی نشان داد.

وجود صرافی غیرمتمرکز به معنای عدم وجود سیستم کنترل خواهد بود. در هنگام جمع آوری سرمایه بهتر است که نوعی کنترل برای حذف تغییرات قیمت توکن و نیز قوانین احراز هویت مشتری (KYC) وجود داشته باشد.

این قوانین در عرضه اولیه سکه (ICO)، عرضه اولیه مبادله (IEO) و عرضه توکن های امنیتی (STO) وجود دارند.

مقیاس پذیری دکس نیز نیاز به بهبود خواهد داشت. در حال حاضر، تنها پروژه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) به جمع آوری سرمایه از طریق عرضه اولیه دکس اقدام کرده اند.

این مسئله به معنای عدم استفاده سایر پروژه های ارزهای دیجیتال موجود در فضای کریپتو از این نوع سرمایه گذاری جمعی نیست.

این پروژه ها برای شروع به کار، نیاز به توجه و علاقه کاربران موجود DeFi برای سرمایه گذاری روی توکن ها خواهند داشت.

استفاده از پلتفرم های DeFi نیاز به یادگیری و افزایش دانش داشته و این موضوع مانعی برای کابران عادی ارز دیجیتال است.

همچنین افزایش آگاهی و آموزش در مورد DeFi، همزمان با رشد و گسترش این صنعت، نیز باید انجام شود.

مفهوم مهم و اولیه ارز دیجیتال، باز کردن درهای رشد مالی به واسطه غیرمتمرکز کردن آن است. IDO، اولین قدم برای رخ دادن این مهم است.

اما اینکه هر پروژه جدید، بهترین طرح ممکن خواهد بود یا خیر، قابل پیش بینی نیست. در نتیجه، پیش بینی ارزش سکه های خاص دشوار خواهد بود.

با وجود افزایش محبوبیت IDO ها، صرافی های متمرکزی مانند بایننس یا Coinbase همچنان بر بازار کنترل دارند.

در حال حاضر، سرمایه گذاران به دنبال فهرست عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) نیستند. آنها بیشتر به دنبال کوین ‌ها و یا توکن های لیست شده در سایت های صرافی آنلاین معتبر مانند کوین بیس، بایننس و یا سایر صرافی های معتبر هستند.

البته با افزایش آگاهی در مورد صرافی های غیرمتمرکز و به طور کلی DeFi، شاهد تغییر این موضوع خواهیم بود.

آینده IDO ها، البته با افزایش آگاهی، بسیار روشن خواهد بود. کابران DeFi بخش کوچکی از کل بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل داده و در حال رشد و گسترش هستند.

براساس تقویم عرضه اولیه CoinMarketCap، از آگوست 2021 تا کنون، بیشتر جمع آوری های سرمایه انجام شده، از طریق IDO بوده است.

 

 

واکنش شما چیست؟
0پسندیدن0نپسندیدن0دوست داشتنی0خنده دار
0 0 امتیاز
امتیازدهی
عضویت
اعلان برای
guest

0 دیدگاه ها
نظردهی درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها