عبارت بازیابی (Seed Phrase) در کیف پول ارز دیجیتال

عبارت بازیابی یا Seed Phrase چیست؟

عبارت بازیابی یا Seed Phrase مجموعه ای از کلماتی است که برای بازیابی کیف پول ارزهای دیجیتال و دسترسی به وجوه مرتبط با آن استفاده می شود. یکی از جالب ترین پیشنهادات برای تسهیل مدیریت ارزهای دیجیتال و کیف پول کاربران.

به لطف قابلیت عبارت seed، امکان تهیه پشتیبانی از اطلاعات کیف پول به سادگی وجود دارد. بنابراین، پول کاربران برای همیشه در امنیت کامل قرار خواهد داشت.

عبارت بازیابی مجموعه ای از 12 تا 24 کلمه است. این عبارت، روشی آسان و ساده برای پشتیبانی کیف پول ارزهای دیجیتال فراهم می کند.

نمونه ای از عبارت بازیابی یا seed phrase
رعایت ترتیب کلمات انگلیسی در عبارت بازیابی یا seed phrase الزامی است

در صورت از کنترل خارج شدن کیف پول به هر دلیل، امکان بازیابی آن تنها با استفاده از این کلمات وجود دارد. البته، این کلمات باید به همان شکل اولیه در هنگام ایجاد ارائه شوند.

بنابراین، در صورت آسیب دیدگی، سرقت یا گم شدن کامپیوتر یا موبایل هوشمند، می توان به سادگی با استفاده از عبارت بازیابی، کیف پول را در هر دستگاه دیگری بازیابی نمود.

در نتیجه دسترسی به آدرس های مربوطه کیف پول و استفاده از پول های موجود در آن امکان پذیر می شود.

در واقع، عبارت بازیابی، نوعی کدنویسی از کلید خصوصی کیف پول کاربر، اما به روشی قابل فهم‌تر، حتی امکان به خاطر سپردن و با قابلیت کنترل بیشتر است.

به طور معمول، امکان مشاهده این عبارت در هنگام پیاده سازی اولیه کیف پول وجود دارد. در این هنگام کلیدهای خصوصی با پیروی از استانداردهای تعریف شده Bitcoin Improvement Proposal (BIP) BIP-39 مدیریت می شوند.

این کلمات به طور رایج در کیف پول به زبان انگلیسی نمایش داده می شوند. اگر چه برخی از کیف پول ها، این کلمات را به زبان های دیگر هم نشان می دهند.

به عبارت دیگر، این کلمات معنی یا رابطه خاصی با یکدیگر ندارند. اما در حقیقت به ترتیب و روش خاص رمز نگاری شده در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. بنابراین، فراگیری مطالب بیشتر در مورد این کلمات کاربردی و چگونگی کار آنها مفید خواهد بود.

عبارت بازیابی یا Seed Phrase چیست

نکته امنیتی

عبارت بازیابی یا Seed Phrase، امکان بازیابی کیف پول و وجوه آن را در صورت گم شدن، سرقت، یا خرابی دستگاه فراهم می کند. همچنین با استفاده از آن می توان به بازیابی کدهای دسترسی (رمز ورود) فراموش شده کیف پول مذکور اقدام کرد.

در صورت سرقت عبارت بازیابی، احتمال از دست رفتن تمام ارزهای دیجیتال مرتبط با عبارت بازیابی مذکور وجود دارد زیرا بازیابی آنها دیگر امکان پذیر نخواهد بود.

هر فرد دارای عبارت بازیابی، قدرت کنترل پول های درون کیف و انتقال آنها به هر آدرس دلخواه را دارد.

عبارت Seed کیف پول ارزدیجیتال چگونه کار می کند؟

عبارت بازیابی یا Seed Phrase، از عملیات نسبتا ساده ای برخوردار بوده که می توان آن را به مجموعه ای از دو مرحله یا حرکت تقسیم نمود.

بنابراین، مکانیسم عملکرد این عبارت به شکل زیر خواهد بود: 👇

در ابتدا، توسعه دهنده عبارت بازیابی را به گونه ای پیاده سازی کرده که عملکرد آن با پیروی از استاندارد BIP-39 یا مشتقات آن صورت می گیرد.

تمرکز استاندارد BIP-39 بر ارائه روش تولید کلیدهای خصوصی با استفاده از مجموعه ای از کلمات قابل یادآوری است.

این کلمات، به پشتیبانی کیف پول کمک کرده و در عین حال ساختن کلیدهای خصوصی مطمئن و امن را تضمین می کند.

BIP-39 کلمات را به طور تصادفی (به طور معمول این کلمات از زبان انگلیسی هستند. اگر چه امکان انتخاب آنها از سایر زبان ها هم وجود دارد.) انتخاب کرده و با آنها یک جمله می سازد.

کلمات بیشتر به معنی استحکام، تصادفی بودن و امنیت بیشتر جمله نهایی خواهد بود. البته، این کلمات از یک دیکشنری (لغت نامه) گسترده انتخاب می شوند. این کار احتمال تصادفی بودن کلمات را بیشتر کرده و در نتیجه بهترین امنیت ممکن ایجاد می شود.

این مجموعه از کلمات بر طبق انتخاب های کاربر توسط الگوریتم های کیف پول و یا پیاده سازی داخلی آن ایجاد می شود. سپس کاربر ملزم به ذخیره آنها به همان ترتیب داده شده است.

این مرحله و ترتیب کلمات بسیار مهم است، چرا که اگر ترتیب رعایت نشود امکان بازیابی کیف پول ارز دیجیتال وجود نخواهد داشت. علاوه بر این، در ادامه این کلمات به همان ترتیب داده شده باید به کیف پول ارائه شوند. به این ترتیب، عبارت بازیابی تایید می شود.

در این بخش، مرحله تولید کلید خصوصی کیف پول کاربر فعال می شود. به لطف استفاده از عملگر رمزنگاری PBKDF2 امکان ایجاد این پروسه وجود دارد.

این عملگر، یک استاندارد رمزنگاری بوده که برای استخراج کلیدهای مطمئن و امن برای مقابله با حملات احتمالی به کار می رود. در اینجا، نکته مهمی را باید به خاطر داشت. این کلمات انسانی هستند.

بنابراین، احتمال دستیابی به این عبارت در نتیجه برخی حملات و در نهایت افشای کلید خصوصی وجود دارد.

عملگر PBKDF2 به وسیله تمام عبارت بازیابی کیف پول تقویت می شود. همین موضوع، منبع تصادفی یا بی نظمی در پروسه استخراج عبارت بازیابی می باشد.

علاوه بر این، تعداد 2048 تکرار در فرایند تولید ایجاد می شود. در هر تکرار، PBKDF2 یک کلید جدید تولید می کند. این پروسه با انجام 2048 تکرار زمان بندی شده خاتمه می یابد.

در کنار این عملگر، از عملگر HMAC-SHA512 به عنوان عملگر شبه تصادفی استفاده می شود. تمام این پروسه منجر به تولید کلیدی به طول 512 بیت یا 64 بایت می شود.

کلید نهایی، عبارت باینری Binary Phrase یا سید باینری binary Seed نامیده می شود.

از این عبارت در نهایت برای تولید کلیدهای خصوصی یا حتی کیف پول قطعی یا HD (کیف پول قطعی با استفاده از BIP-0032) استفاده می شود.

به طور خلاصه، سید یا سید باینری در نهایت امکان تولید کلید خصوصی را فراهم می کند. در ادامه به وسیله آن کلید عمومی و آدرس های مرتبط نیز تولید می شود.

BIP-00032 نوعی استاندارد است. در نتیجه امکان استفاده از کلمات یکسان در کیف پول های مختلف با قابلیت پشتیبانی از BIP-00032 وجود دارد.

همچنین، در یک کیف پول ارز دیجیتال می توان همیشه سید باینری یکسان بدست آورد. در نتیجه می توان کلید خصوصی را استخراج کرده و با استفاد از آن به تولید کلید عمومی اقدام کرد.

پیاده سازی عبارت بازیابی در کیف پول

پیاده سازی عبارت بازیابی در کیف پول

بدون شک، یکی از مهم ترین بهبودهای انجام شده در ارزهای دیجیتال، پیاده سازی عبارت بازیابی است. زیرا به وسیله عبارت بازیابی مدیریت و به یادسپاری کلیدهای خصوصی بسیار ساده و آسان شده است.

برای مثال، در کیف پول های HD، عبارت های بازیابی معمولا در هنگام ایجاد این کیف پول ها پیاده سازی می شوند. هدف از این کار، ایجاد قابلیت بازیابی آسان و سریع کیف پول است.

نکاتی برای محافظت از عبارت بازیابی کیف پول

  • نگهداری و کپی صحیح از عبارت بازیابی : در ابتدا در هنگام پیکربندی کیف پول، یک کپی کامل و درست از عبارت بازیابی تهیه کنید. املای کلمات و ترتیب قرارگرفتن آنها، باید به همان شکل اولیه ارائه شده باشد.
  • تهیه بک آپ و پشتیبانی از عبارت بازیابی : توصیه بعدی، تهیه بک آپ و پشتیبان های متعدد از عبارت بازیابی و نگهداری آنها در مکان های امن متفاوت است. این کار باعث تضمین دسترسی به وجوه کیف پول در وضعیت، شرایط و زمان های مختلف می شود. همچنین استراتژی توزیع کلمات در مکان های مختلف نیز مفید خواهد بود.
  • عدم قرار دادن عبارت بازیابی در ایمیل، عکس یا رسانه های دیجیتالی : تهیه پشتیبان یا کپی از عبارت بازیابی بر روی کاغذ و محافظت از آنها به معنی نگهداری آنها در یک مکان امن همانند گاو صندوق یا صندوق امانات است. توصیه مهم و جدی، قرار ندادن کپی یا پشتیبان عبارت بازیابی در ایمیل، عکس و یا سایر رسانه های دیجیتالی است. مگر اینکه رمزنگاری شده باشند. زیرا احتمال هک شدن آنها و در نتیجه دسترسی سایر افراد به وجوه کیف پول وجود دارد.
  • اضافه کردن لایه امنیتی اضافه به کیف پول : بسیاری از کیف پول ها برای ارتقا امنیت، از لایه های امنیتی اضافه همانند قرار دادن پین ها یا پسوردهای امنیتی دو مرحله‌ای استفاده می کنند. توجه به این نکته ضروری است که این موارد امنیتی را هرگز نمی توان به عنوان جایگزین های عبارت بازیابی در نظر گرفت. بنابراین، در صورت از دست رفتن پسورد اضافی امکان دسترسی به پول ها نیز وجود نخواهد داشت.
  • عدم استفاده از قابلیت تنظیم دلخواه عبارت بازیابی : در هنگام تنظیم کیف پول، فرضت تنظیم عبارت بازیابی به طور دلخواه وجود دارد.

برای امنیت بیشتر، امکان انتخاب عبارت بازیابی را در اختیار کیف پول قرار دهید. زیرا نرم افزار کیف پول آن را به طور تصادفی تولید کرده و ازش امنیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

واکنش شما چیست؟
0پسندیدن0نپسندیدن0دوست داشتنی0خنده دار
0 0 امتیاز
امتیازدهی
عضویت
اعلان برای
guest

0 دیدگاه ها
نظردهی درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها