پورتفولیو (Portfolio) در ارز دیجیتال و بازارهای مالی

پورتفولیو چیست؟

پورتفولیو یا پورتفولیوهای سرمایه گذاری، به عنوان مجموعه ای از ابزارهای مالی در اختیار سرمایه گذار شناخته می شوند.

منظور از پورتفولیو سرمایه‌گذاران یعنی میزان درصد از هر دارایی (ملک، طلا، سکه، ارز دیجیتال) از کل سرمایه فرد است.

برای مثال یک فرد ممکن است 60% از دارایی های خود را ملک، 20% خودرو، 10% طلا، 6% ارز دیجیتال و 4% پول نقد داشته باشد. حال یک نمودار Pie Chart را فرض کنید که که دارایی های این فرد را به صورت درصدی به عنوان یک پورتفولیو نمایش میدهد.

منظور از پورتفولیو ارز دیجیتال؛ درصد دارایی هر فرد از هر نوع ارز دیجیتال (بیت کوین یا آلت کوین) نسبت به کل مبلغ اولیه سرمایه گذاری شده آنهاست.

برای مثال فردی را تصور کنید که قصد سرمایه گذاری 1000 دلاری در ارز دیجیتال را دارد و از این مبلغ 400 دلار بیت کوین (40% پورتفولیو)، 200 دلار دوج کوین (20% پورتفولیو)، 100 دلار ریپل (10% پورتفولیو)، 100 دلار کاردانو (10% پورتفولیو) و 200 دلار آخر را هم اتریوم (20% پورتفولیو) خریداری کرده است. اگر باز هم این دارایی ها را به صورت یک تصویر Pie Chart در نظر بگیرید پورتفولیو ارز دیجیتال این فرد به شکل زیر است:

پورفولیو نمونه ارز دیجیتال

سرمایه گذاران معمولا از ابزارهای مدیریت پورتفولیو برای افزایش و چند برابر کردن دارایی های مالی خود استفاده می کند. در این نوشتار، مطالبی را در مورد این ابزارها بیان خواهیم کرد.

همچنین، دلایل مطرح شدن ارزهای دیجیتال را به عنوان یکی از گزینه های عالی پورتفولیوهای سرمایه گذاری نیز ارائه خواهد شد.

پورتفولیوی سرمایه گذاری، مجموعه ای از ابزارهای مالی در اختیار سرمایه گذار است. این ابزارها را می توان فعالیت خاص یک شرکت، مالکیت اوراق بهادار، ارزهای خارجی، ارزهای دیجیتال یا فلزات و سنگ های ارزشمند مانند طلا و الماس در نظر گرفت.

همچنین می توان به این پورتفولیو، مالکیت املاک و مستغلات یا قطعات هنری گران بها را نیز اضافه کرد. هدف از ایجاد پورتفولیوها، افزایش و چند برابر کردن پس اندازها و دارایی های مالی می باشد.

مدیریت پورتفولیو و در نتیجه دست یابی به این اهداف هم به وسیله سرمایه گذار و هم به وسیله شرکت های دارای تیم های متخصص و حرفه ای امکان پذیر است.

کیف پول صرافی های دیجیتال، پورتفولیوهای سریع و آسان

در صرافی های دیجیتال، ابزارهای خاصی وجود دارد. این ابزارها برای کاربر به عنوان یک سرمایه گذار امکان مدیریت بهینه ارزهای دیجیتال را فراهم می کند.

برای مثال کیف پول والکس برای کاربران ایرانی را پیشنهاد می کنیم. این کیف پول ارزهای دیجیتال، با ارائه قابلیت های عالی امکان ایجاد پورتفولیوی مهم و بهینه تشکیل شده از ارزهای دیجیتال را فراهم می کند.

این ارزهای دیجیتال، می تواند شامل مهمترین کریپتوهای حال حاضر بازار یعنی بیت کوین، ریپل، اتریوم، بایننس کوین، دوج کوین و لایت کوین باشد.

کیف پول های صرافی های خارجی مانند بایننس و یا ابزارهای آنلاین مانند کوین مارکت کپ میتوانند به عنوان گزینه های مناسبی برای دنبال کردن پورتفولیو ارز دیجیتال مورد استفاده قرار گیرند.

پورتفولیوی ارزهای دیجیتال

پورتفولیوی ارز دیجیتال

مطمئنا ابزارهایی مانند کیف پول های صرافی های آنلاین، ایجاد پورتفولیوهای ارزهای دیجیتال را برای کاربران به گونه ای امن، سریع، آسان و مطمئن مهیا می کنند.

اما، مشکل اصلی برای بسیاری از کاربران، یکپارچه سازی ارزهای دیجیتال موجود در پورتفولیوی سرمایه گذاری است.

در این مورد، توصیه هایی از سوی بسیاری از متخصصان و افراد تاثیرگذار اکوسیستم ارزهای دیجیتال مانند آله تسیوینسکی ارائه شده است.

تسیوینسکی استاد اقتصاد در دانشگاه Yale است. توصیه وی به سرمایه گذاران، اختصاص دادن درصدی از سرمایه گذاری ها به ارزهای دیجیتال است.

طبق نظر این متخصص، مدافعان رمزارزها باید حداقل 6 درصد از پورتفولیوی خود را به این از نوع پول ها اختصاص دهند.

در افراد کمتر علاقمند، این میزان باید 4 درصد از کل سرمایه گذاری باشد. در نهایت توصیه برای افراد بدبین نسبت به رمزارزها اختصاص 1 درصد از سرمایه گذاری به این نوع از دارایی های دیجیتال است.

همچنین، برای تبدیل تمام سرمایه به ارزهای دیجیتال نباید تمرکز بر روی یک ارز دیجیتال خاص باشد. ترجیحا، سرمایه گذاری باید به گونه ای متنوع و متعادل در میان ارزهای دیجیتال و آلت کوین های مختلف انجام شود.

در این صورت، بررسی و تحلیل بیشتر بازار برای تعیین انتظارات آتی در میان مدت و بلندمدت امکان پذیر خواهد بود.

پس از شناخت جبنه ها و شرایط مختلف، می توان برای ساخت پورتفولیوی سرمایه گذاری اقدام کرد. در این مورد، یکی از بهترین گزینه ها برای ایجاد پورتفولیو و استفاده از خدمات خرید و فروش ارزهای دیجیتال، انتخاب سایت کوین مارکت کپ می باشد.

برای کاربران باتجربه تر و متخصص، صرافی غیرمتمرکز DEX نیز در نظر گرفته شده و کاربردی است.

با در اختیار داشتن این گزینه ها، تمام ابزارهای مورد نیاز برای بدست آوردن بیشترین سود از سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال برای کاربران وجود دارد. این سود در کمترین زمان و به گونه ای امن و آسان در دسترس خواهد بود.

اهمیت پورتفولیوها

اهمیت پورتفولیو

ایجاد این گونه ابزارها با هدف دستیابی به تعادل بهینه از طریق کاهش ریسک و حداکثرسازی درآمد صورت گرفته است.

بنابراین، با استفاده از پورتفولیوها امکان سازماندهی انتظارات و ایجاد چشم اندازی روشن برای مدیریت بهینه پول ها وجود دارد.

از طریق این ابزار خطر از دست دادن سرمایه به طور قابل توجهی کاهش می یابد. در نتیجه دستیابی به حداکثر درآمد انتظاری از سرمایه مهیا می شود.

علاوه بر این، این ابزارها به کنترل بهینه و کامل عملیات ها کمک می کنند.

ایجاد تنوع در پورتفولیو، موجب مشخص کردن هدف مورد نظر و سهولت دستیابی به آن می شود. بدست آوردن درآمد یکنواخت با ریسک بلندمت بسیار کم از دیگر مزایای آنها می باشد.

ویژگی های پورتفولیو

ویژگی پورتفولیو

مانند همه سرمایه گذاری ها، تضمین صد در صدی برای این نوع از سرمایه گذاری ها نمی توان در نظر گرفت. ریسک های مشخصی در این مورد وجود داشته که باعث از دست رفتن تمام سرمایه یا بخشی از آن خواهند شد.

در این قسمت به بررسی معایب و مزایای این نوع ابزار سرمایه گذاری مهم خواهیم پرداخت. این ویژگی ها عبارتند از:

  1. حفاظت از سرمایه به همراه ایجاد درآمد : پورتفولیوی سرمایه گذاری از ثروت فرد محافظت کرده و در عین حال می توان با استفاده از آن به کسب درآمد پرداخت. (مثلا استیک کردن ارزهای دیجیتال)
  2. رشد سرمایه در میان مدت و بلندمدت : ایجاد پورتفولیوی سرمایه گذاری بهترین روش برای افزایش و رشد سرمایه در میان مدت و بلند مدت است.
  3. دست یابی آسان به اهداف مالی : با سازماندهی و مدیریت مناسب، می توان از سرمایه برای کسب درآمد استفاده کرده و در هنگام نیاز به آن دسترسی داشت. در این صورت، دستیابی به اهداف مالی آسان تر می شود.
  4. در اختیار داشتن سرمایه در هنگام سقوط بازار : تنوع سازی پورتفولیو باعث در اختیار داشتن سرمایه حتی در زمان سقوط بازار یا کاهش ارزش برخی از دارایی ها می شود.
  5. عدم تضمین سود : سرمایه گذاری در پورتفولیو به معنی تضمین سود و دریافتی آتی نیست. سود مناسب در صورت انجام معاملات و تجارت عالی در بازار بدست خواهد آمد. بالعکس، عدم داشتن اطلاعات و تجربه کافی باعث از دست رفتن تمام سرمایه یا بخشی از آن خواهد شد.
  6. نیاز به زمان و انرژی زیاد : بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال سودهای کوتاه مدت هستند. اما در حقیقت، پورتفولیوی سرمایه گذاری نیاز به زمان، صبر و روحیه عالی مخصوصا در زمان سقوط بازار نیاز دارد. بنابراین، در صورت عدم اطمینان از انجام آن خودداری کنید.

اگر قصد سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال را دارید به شما توصیه میکنیم تا یک پورتفولیو متنوع از انواع کوین ها و یا توکن های مطمئن را خریداری کنید تا در نوسانات بازار بتوانید سود خوبی به دست آورده و یا از ضررهای غیر قابل جبران جلوگیری کنید.

واکنش شما چیست؟
0پسندیدن0نپسندیدن0دوست داشتنی0خنده دار
0 0 امتیاز
امتیازدهی
عضویت
اعلان برای
guest

0 دیدگاه ها
نظردهی درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها