ریگ استخراج ارز دیجیتال چیست؟

ریگ استخراج یا ریگ ماینینگ چیست؟ چگونه شکل می گیرد؟ از تاریخ استخراج ارزهای دیجیتال، ریگ‎‌ها چه تغییرات و تحولاتی داشته‌اند؟

مطمئنا در گفتگوهای دوستانه خود در مورد ارزهای دیجیتال، با کلمه ریگ و اصطلاح ماینینگ (استخراج ارزهای دیجیتال) برخورد کرده اید. در این صورت حتما برای شما سوال ایجاد شده که ریگ استخراج چیست؟

ریگ استخراج را می توان به صورت زیر تعریف کرد:

ریگ استخراج یا ماینینگ ریگ، مجموعه ای از عناصر سخت افزاری مانند CPU ،GPU ،FPGA یا ASIC بوده که برای استخراج ارزهای دیجیتال، کنار هم قرار گرفته اند.

در حقیقت، این مفهوم بسیار ساده است. اما تبدیل آن به واقعیت، کاری پیچیده و دشوار است زیرا، کنار هم قرار دادن و اتصال این عناصر به تنهایی کافی نیست. این کار باید به شکل مناسبی انجام شود. در غیر این صورت این سرمایه گذاری بیهوده خواهد بود.

سرمایه گذاری در ریگ های استخراج ارز های دیجیتال باید به گونه ای انجام شود که در بلند مدت، اصل سرمایه بازگردانده شده و در ادامه سودآور باشد.

برای رسیدن به این هدف باید از عناصر مشخصی استفاده کرد و نکات خاصی را رعایت نمود.

انواع ریگ های استخراج ارز دیجیتال

انواع ریگ های استخراج

ریگ ها را می توان براساس نوع سخت افزار مورد استفاده آنها طبقه بندی کرد. بنابراین انواع ریگ های ماینینگ عبارتند از:

ریگ های برپایه سی پی یو

یکی از ساده ترین ریگ های استخراج برای نصب و پیاده سازی، ریگ های CPU هستند. این ریگ‌ها، مجموعه ای از کامپیوترهای متصل به یکدیگراند که استخراج ارزهای دیجیتال مشخصی را انجام می دهند.

برای دستیابی به حداکثر کارایی، استخراج کنندگان از ریزپردازنده های چند هسته ای یا مادربردهای دارای چند CPU استفاده می کنند.

این ریگ ها نیز از ابرکامپیوترهای کوچک استفاده می کنند. این ابرکامپیوترها قدرتی معادل چندین کامپیوتر عادی دارند. تمام این اقدامات برای حداکثر کردن قدرت استخراج و افزایش سوددهی انجام می شود.

اما پس از مدتی ابزارهای جدید استخراج مانند GPU ،FPGA و ASIC به سرعت جایگزین آنها شدند. اگرچه هنوز برخی از ارزهای دیجیتال مانند مونرو (XMR) از مدل CPU برای استخراج استفاده می کنند.

ریگ های بر پایه پردازنده گرافیکی GPU

یکی از رایج ترین و محبوب ترین ریگ های استخراج، استفاده از تکنولوژی جی پی یو (پردازنده گرافیکی) است.

استفاده از این ریگ ها امکان استخراج ارزهای دیجیتالی مانند Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), Zcash و غیره را فراهم می کند.

در ریگ استخراج GPU، کارت های گرافیک یا GPU های مختلفی به یک کامپیوتر متصل می شوند. این کارت های گرافیک به عنوان شتاب دهنده های استخراج عمل می کنند.

هر GPU به عنوان یک نود استخراج عمل کرده و قدرت زیادی ارائه می کند. این نیرو به وسیله GPU های متعدد نصب شده در ریگ، تقویت شده و چند برابر می گردد.

به خاطر سهولت نصب و راه اندازی و هزینه های اندک نگهداری، ریگ های GPU یکی از محبوب ترین انواع ریگ ها در بین ماینرهای کوچک ارزهای دیجیتال هستند.

از دیگر مزیت های این ریگ ها، قابلیت سازگاری و تنوع آنها است. برای مثال، در صورت عدم کارایی ریگ در استخراج اتریوم، به سادگی می توان با تغییر نرم افزار استخراج، به طور مستقیم به استخراج ارز دیجیتال دیگری اقدام کرد.

ریگ FPGA

یکی دیگر از ابزارهای پرکاربرد و محبوب برای استخراج ارزهای دیجیتال ریگ های برپایه FPGA هستند.

این مدل، ظرفیت استخراج قابل قبولی برای انواع ارزهای دیجیتال ارائه می کند. اما، کارایی استخراج بهتر GPU و ظهور ASIC ها باعث استفاده اندک از آنها شده است.

ریگ های استخراج ارز دیجیتال ASIC

پرکاربردترین ابزار در میان ماینرها، ASIC یا ASIC or Integrated Circuits for Specific Applications است.

این ابزارهای سخت افزاری، برای انجام کارکردهای خاصی طراحی شده اند. بنابراین، ماینرهای ASIC بسیار قدرتمند بوده و برای به حداکثر رساندن قدرت استخراج و کارایی بهینه مورد استفاده قرار می گیرند.

مقایسه ریگ های استخراج

مقایسه ریگ های استخراج

سوال هایی که شاید ذهن شما را مشغول کرده باشد:

آیا استخراج در خانه صورت می گیرد؟ آیا قادر به پرداخت صورت حساب برق مصرفی هستید؟ آیا ساختارهای الکتریکی خانه شما، ظرفیت استفاده زیاد برق را دارند؟ آیا فضایی در اختیار دارید تا بتوانید تجهیزات ریگ را در آن قرار دهید؟ میزان سرمایه شما چقدر است؟

میزان دانش و اطلاعات شما در مورد استخراج و ریگ های استخراج چقدر است؟ این ریگ برای استخراج کدام سکه استفاده می شود؟ به دنبال چه میزان استخراج هستید؟

بله، تعداد سوال ها بسیار زیاد است. اما در حقیقت پاسخ به این سوال ها ضروری می باشد. این پاسخ ها مقدار تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای پیاده سازی ریگ مورد نظر با بهترین کارایی و نتیجه را مشخص خواهند کرد.

به طور نمونه، جدا از سایر تفاوت ها، میزان اتریوم استخراجی با استفاده از چهار ریگ GPU در مقایسه با چهار ریگ ASIC متفاوت خواهد بود. همچنین با توجه به میزان سروصداهای ریگ های ASIC شما قادر به خوابیدن نخواهید بود.

از طرفی میزان سرمایه گذاری و بازدهی بدست آمده نیز یکسان نیست. یک ریگ GPU برای استخراج اتریوم نیاز به استفاده از چهار AMD RX 580s داشته که هزینه آن در حدود 1500 یورو خواهد بود.

بازدهی این نوع ریگ روزانه حدود 1.3 یورو است. همچنین، امکان راه اندازی آن در خانه وجود داشته و حداقل تا پایان سال 2021 کارایی خواهد داشت.

در مقایسه با آن، یک ریگ استخراج ASIC با مشخصات 3 MH / s AntMiner E190 هزینه ای حدود 1300 یورو دارد. این ریگ برق بیشتری مصرف خواهد کرد (790 وات). از طرفی کارایی آن تا پایان سال 2020 به اتمام رسیده است.

مدل ASIC قدرت بیشتری داشته اما از لحاظ سخت افزاری محدودیت بیشتری دارد. در مقابل، ریگ GPU انعطاف پذیری بیشتری را فرآهم می کند و امکان به روزرسانی تدریجی آن از طریق تغییر کارت های گرافیک، بدون هیچ گونه مشکلی وجود دارد.

نکات مهم برای ساخت ریگ استخراج

ساخت ریگ استخراج

اهمیت دانش و اطلاعات کافی برای استخراج ارزهای دیجیتال کاملا مشخص است. توجه به نکات زیر برای ساختن ریگ استخراج مفید خواهد بود.

مجموعه ای از عوامل مشترک برای ساخت انواع ریگ های استخراج وجود داشته که باید در نظر گرفته شوند. این عوامل عبارتند از:

مرکز کنترل استخراج

در صورت استفاده از ریگ های GPU و یا ASIC برای استخراج ارزهای دیجیتال، وجود مرکز کنترل پروسه استخراج ضروری است.

در ریگ ASIC، کامپیوتری به عنوان رابط کنترلی هر یک از ASIC ها وجود دارد. از این کامپیوتر می توان به عنوان مرکز کنترل استخراج استفاده کرد.

اما در ریگ GPU، از همان کامپیوتر مورد استفاده GPU ها می توان برای این کار استفاده کرد.

در هر صورت، وجود مرکز کنترل استخراج مخصوصا برای ریگ GPU ضروری است. زیرا، مدیریت GPU ها با استفاده از این مرکز انجام شده و از این طریق می توان از میزان قدرت نسبی و ظرفیت RAM (حداقل 512MB برای هر یک از GPU ها در یک ریگ) ریگ مطمئن شد.

انتخاب GPU یا ASIC

مهم ترین نکته برای ساخت ریگ، انتخاب GPU یا ASIC مورد استفاده است.

قبل از انتخاب باید مدل های مختلف و مشخصات آنها همانند، قدرت، میزان انرژی مصرفی، هزینه های نگهداری و میزان سود بدست آمده پس از کسر هزینه ها، را بررسی کرد.

این نکته برای بازیابی سرمایه و کسب سود بسیار مهم است. در بسیاری از موارد، انتخاب گران ترین GPU یا ASIC، کارایی بهتر و سود بیشتر را تضمین نمی کند.

در واقع، برخی از اوقات این قضیه به طور معکوس اتفاق می افتد. برای مثال، یک AMD RX 580 GPU از توان عملیاتی حدود 30 MH / s برای استخراج اتریوم برخوردار است. اما این میزان در AMD RX 5700 XT برابر 50 MH/s است.

در حالی که، یک 5700 XT حدود 3 برابر گران تر بوده و کارایی بسیار کمتری دارد. بنابراین گزینه بسیار ضعیفی برای انتخاب ریگ استخراجی است.

نرم افزار استخراج

نرم افزار مورد استفاده برای استخراج عامل مهم دیگر است. این نرم افزار باید بهینه بوده تا امکان دستیابی به بیشترین کارایی تجهیزات استخراجی وجود داشته باشد.

در استفاده از ریگ GPU، نرم افزار باید با آن سازگار بوده و بهینه شود. در مورد ASIC نیز همین قضیه صدق می کند. در هر صورت بهینه سازی نرم افزار باعث ایجاد بیشترین و بهترین کارایی می شود، همچنین باعث مصرف انرژی کمتری در هر دو مدل استفاده شده خواهد شد.

منبع انرژی

تامین انرژی کل مجموعه موضوعی حیاتی است. ریگ های ASIC انرژی زیادی مصرف می کنند. میزان انرژی مصرفی ریگ های GPU کمی کمتر است.

انرژی مورد نیاز هر دو مجموعه باید یکنواخت و تضمین شده باشد. این موضوع برای کارایی بهتر و افزایش عمر تجهیزات بسیار مهم است.

استفاده از قفسه ها یا جدا سازی تجهیزات

تمام تجهیزات الکتریکی گرم می شوند، اما ابزارهای استخراج به شدت گرم می شوند. بنابراین برای تضمین کارکرد بهتر و افزایش عمر تجهیزات، سرد سازی آنها ضروری است.

آخرین نکته مورد توجه، استفاده از قفسه ها و گنجه ها یا به عبارت بهتر جداسازی تجهیزات است.

در صورت قرار گرفتن تجهیزات در جعبه ها، بهترین سیستم های خنک کننده دنیا هم کارایی نخواهند داشت. ریگ ها باید در فضایی با تهویه هوای عالی نصب شوند. در غیر این صورت کارایی موثر خود را نخواهند داشت.

نکته مهم دیگر استفاده از عایق صوتی در فضاهای مورد نظر است. این موضوع شما را از سر و صداهای زیاد و ناراحت کننده دور نگه می دارد.

هزینه ساخت ریگ استخراج

هزینه ساخت ریگ استخراج

یکی دیگر از سوالات مهم و پیچیده در مورد ریگ ها، سوال در مورد هزینه ساخت آنها است. پاسخ همیشه مشخص است. هزینه ساخت ریگ ها بستگی به تجهیزات مورد استفاده در آنها دارد.

برای مثال، یک ریگ GPU معمولا نسبت به مورد مشابه ASIC خود ارزان تر است. اما در مقابل، مشخصا قدرت مورد دوم بیشتر است. همچنین این موضوع به عوامل مختلف دیگر وابسته دارد که در قسمت های قبل به آنها اشاره شده است.

نصب و راه اندازی ریگ در خانه، قطعا در کاهش هزینه ها، از جمله هزینه های اجاره کمک می کند. اما باید هزینه ای برای ایجاد عایق های صوتی در نظر گرفت.

در صورت وجود زیرزمین یا پارکینگ خالی و بی مصرف، نیازی به هزینه های ایجاد عایق صوتی نیست. اما این هزینه صرف ایجاد سیستم تهویه هوا خواهد شد.

همان طور که مشخص است، عوامل مختلفی در هزینه نهایی و میزان سرمایه گذاری در یک ریگ دخالت دارند.

معمولا، یک ریگ ساده GPU با مشخصات (4 AMD RX 580 GPUs) هزینه ای حدود 1300 یورو در بر خواهد داشت. این ریگ را بدون هیچ مشکلی می توان در خانه راه اندازی نمود. اگرچه دارای سر و صدا زیادی است، اما میزان آن به گونه غیر قابل تحمل نخواهد بود.

افزایش قدرت ریگ از طریق اضافه کردن GPU های قوی تر و پر سر و صداتر، هزینه های ایجاد عایق صوتی یا اجاره مکان جدید را به همراه خواهد داشت. در این صورت، هزینه اضافی ممکن است تا 500 یورو هم برسد.

در مقابل، یک ریگ ASIC، هزینه بیشتری دارد و گران تر است. یک ریگ معمولی ASIC همانند Innosilicon A10 Pro (Pro 500Mh/s برای اتریوم) هزینه ای حدود 2500 یورو دارد.

این ریگ مصرف انرژی زیادی ندارد. اما میزان سر و صدای آن زیاد است. بنابراین استفاده از آن در خانه کمی دشوار خواهد بود.

با ریگ ماینینگ چه چیزی می توان استخراج کرد؟

ریگ ماینینگ چیست

این سوال هم کاملا وابسته به نوع تجهیزات مورد استفاده در ریگ استخراج است. برای مثال، با راه اندازی ریگ GPU، شما قادر به استخراج ارزهای دیجیتال استخراجی معمول ریگ های ASIC نخواهید بود.

این ارزهای دیجیتال عبارت از: Bitcoin ،Bitcoin Cash ،Dash. دلیل این موضوع قدرت کمتر ریگ های GPU است.

استخراج از این نوع بلاک چین ها و بدست آوردن سود کافی از استخراج آنها نیاز به قدرت بیشتری دارد.

در این موارد برای تضمین سود دریافتی، باید از ریگ های ASIC استفاده کرد. البته این ریگ ها نیاز به سرمایه گذاری بیشتر و تهیه تجهیزات قوی تری دارند.

استخراج با استفاده از ریگ GPU، گزینه های کمتری را در اختیار ماینرها قرار می دهد. بهترین گزینه های موجود ارزهای دیجیتال Ethereum ،GRIN یا RavenCoin خواهند بود.

میزان سود دریافتی هم دارای محدودیت است. بنابراین نمی توان آن را به عنوان استراتژی بلندمدت در نظر گرفت. مخصوصا برای ارز اتریوم، زیرا این ارز در حال تبدیل شدن به ارز دیجیتال دارای پروتکل اثبات سهام (PoS) است.

آینده ریگ های استخراج

می توان گفت که ریگ های استخراج در واقع به عنوان ساده ترین و کم هزینه ترین راه های استخراج ارزهای دیجیتال باقی خواهند ماند.

ریگ ها به اندازه روش های کشت سود یا ییلد فارمینگ قدرتمند نبوده اما در صورت استفاده درست، به کارگیری تجهیزات مناسب و ایجاد شرایط مطلوب، سودآور خواهند بود.

با توجه به مطالب فوق می توان دلایل کاهش استفاده از ریگ های GPU را مشاهده کرد. ریگ های استخراج ASIC به سرعت تبدیل به محبوب ترین و پرکاربردترین روش استخراج در تمام ارزهای دیجیتال می شوند.

به استثنای ارزهایی مانند مونرو و الگوریتم RandomX، روش های استخراج خانگی GPU یا CPU در طی چند سال آینده به صورت کلی منسوخ خواهند شد.

واکنش شما چیست؟
0پسندیدن0نپسندیدن0دوست داشتنی0خنده دار
0 0 امتیاز
امتیازدهی
عضویت
اعلان برای
guest

0 دیدگاه ها
نظردهی درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها